Енергетична безпека має жіноче обличчя

6 березня 2019 р. в Києві відбувся круглий стіл на тему «Жінки в енергетиці: виклики та можливості».

Учасники дискусії, серед яких народний депутат України, заступник голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу Ольга Бєлькова, Голова НКРЕКП Оксана Кривенко, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості з питань євроінтеграції Наталія Бойко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, заступник Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Олександра Чуркіна, представниця USAID Україна Діана Задорожна, керівник проектів USAID Проекту Енергетичної Безпеки Робін Кемп та президент ГО «Жіночий енергетичний клуб України» Валентина Бєлякова, обговорили гендерні перспективи в енергетичній галузі, вигоди від зростання частки жінок, зайнятих в енергетичному секторі України, окреслили вразливі групи жінок в енергетиці та дискутували щодо питання жіночого лідерства в енергетиці. 
Згідно з даними статистики, частка жінок серед зайнятого населення в енергетичному секторі України на кінець 2017 р. була доволі стабільною з помірною тенденцією до зростання і складала 26,85%. При цьому частка жінок, зайнятих в енергетичному секторі в світі складає 20-25%. Жіноча праця в енергетичному секторі України в значній мірі зосереджена серед професіоналів, фахівців та на найпростіших роботах.
Спеціалістка з гендерних питань USAID Проекту Енергетичної Безпеки Юлія Галустян під час виступу зазначила, що динаміка чисельності зайнятих у галузі чоловіків та жінок є неоднорідною, мають місце розходження в темпах і напрямах зміни професійної зайнятості. Зважаючи на статистичні дані та окреслені гендерні перспективи в енергетичній галузі, доповідачка стисло виокремила основні компоненти USAID Проекту Енергетичної Безпеки, які полягають у ширшому залученні жінок, молоді та недостатньо представлених категорій населення до діяльності енергетичного сектору, посиленні ролі жінок та молоді на технічних та управлінських посадах в енергетичних компаніях, забезпеченні участі жінок, молоді та недостатньо представлених категорій населення, які вже працюють в енергетичному секторі, в процесі розвитку їхніх технічних та управлінських навичок.
В рамках обговорення викликів в аспекті гендерної рівності в енергетичній сфері увага учасників дискусії було зосереджена на таких, як наявність горизонтальної та вертикальної сегрегації в енергетичному секторі, що проявляється у нерівномірному розподілі чоловіків і жінок у межах посадової ієрархії, що частково обумовлює гендерні розриви в оплаті праці. Жінки переважно представлені на низькооплачуваних посадах, тому і заро-біток в них є нижчим. Серед переваг, які матимуть роботодавці від збільшення частки жінок в енергетиці, учасники дискусії підкреслили жіночу гнучкість у роботі, схильність до нововведень та прогресивне мислення.
«Важливість зв’язку між енергетичною безпекою та гендерною рівністю засвідчується багатьма дослідженнями, виконаними протягом останніх років. Жінки відіграють вирішальну роль в управлінні та збереженні природних ресурсів, особливо в зонах конфлікту, коли вони стикаються з тягарем виживання своїх сімей в умовах обмеженого використання енергетичних ресурсів», - зазначила президент Жіночого енергетичного клубу України Валентина Бєлякова. На думку експертки, потреби та енергетична обізнаність жінок до сих пір досить часто ігноруються, це можна побачити на прикладі відсутності спеціальних політик в компаніях, відсутності квот для жінок – політиків та управлінців, щоденного залучення жінок в прийняття рішень в органах місцевого управління, державних та приватних компаніях та органах влади. На думку Валентини Бєлякової, така гендерна сліпота призводить до втрати шансу на краще управління енергетичними ресурсами та створення економічної стабільності, розвитку ноу-хау.
З метою реалізації заходів у сегменті гендерних перспектив USAID Проект Енергетичної Безпеки та Жіночий Енергетичний Клуб України підписали Меморандум про співпрацю, який дозволить змінити відношення до гендерної рівності не лише з точки зору законодавчої сфери, але й у сприйнятті цієї цінності як невід’ємної частини енергетичної безпеки та стабільної економіки України в цілому.

Контакти:
Комунікаційний менеджер USAID Проекту енергетичної безпеки Ніна Лисенко
Спеціалістка з соціальних мереж та організації заходів USAID Проекту енергетичної безпеки Анна Пихтіна
Tel. +380679495216 та UESPinfo@tetratech.com 

Copyright © ЦОИ «Энергобизнес», 1997-2019. Все права защищены
расширенный поиск
Close

← Выберите раздел издания

Искать варианты слов
 dt    dt