USAID Проект Енергетичної Безпеки рекомендує запровадити "Безпечний режим" відкриття оптового ринку електричної енергії

19 червня 2019 р. USAID Проект Енергетичної Безпеки зібрав основні зацікавлені сторони для обговорення останніх приготувань до відкриття надійного оптового ринку електроенергії у передбачений законодавством термін, тобто 01 липня 2019 р.

Представники центральних органів виконавчої влади, національних регуляторів енергетичного та фондового ринків та учасники електроенергетичного ринку зібралися на круглий стіл для обговорення ступеню готовності сегментів оптового ринку електричної енергії, а саме ринку двосторонніх контрактів, ринку "на добу наперед" та балансуючого ринку.
Учасники обговорили ризики для ефективного функціонування ринку після відкриття 1 липня. Необхідно провести додаткову роботу для підготовки регуляторної бази, ІТ-систем, комерційного обліку, механізмів фінансових гарантій. В умовах наявності на ринку лише кількох підприємств генерації також існує ризик того, що така концентрація ринкової ваги може спричинити зростання цін на електроенергію для споживачів.
"Ми підтримуємо відтермінування запуску оптового ринку електричної енергії на три місяці та його запуску у "Безпечному режимі", щоб обмежити ризики, пов'язані з ринковою концентрацією та недостатністю комерційного обліку. Безпечний режим допоможе забезпечити надійне постачання українським споживачам електроенергії належної якості за прийнятними цінами", – зазначив Шукру Богут, старший радник USAID з питань енергетики.
Функціонування оптового ринку електроенергії у "Безпечному режимі" означає відкриття ринку з певними обмеженнями у перехідному періоді, які спрямовані на мінімізацію фінансових та технічних ризиків. Такі обмеження включають:

  • Запровадження механізму спеціальних обов’язків для обмеження зростання цін для побутових споживачів;
  • Вимогу щодо торгівлі стандартизованими продуктами на базі прозорої торговельної платформи для електронних аукціонів;
  • Чіткі правила розрахунку та запровадження цінових обмежень на двосторонньому ринку та ринку на добу наперед;
  • Удосконалення наявних систем обліку та авансових платежів за послугами балансування та допоміжними послугами з метою уникнення ризиків неплатежів.

В USAID зазначили, що відкриття оптового ринку електричної енергії у "Безпечному режимі" повинно збільшити ефективність роботи ринку та зменшити непередбачуваність ціноутворення. Це також допоможе виявити проблемні питання в правилах функціонування ринку та правовій базі. Водночас міжнародні експерти акцентують увагу на тому, що обмеження "Безпечного режиму" не повинні перешкоджати конкуренції або виходу на ринок нових, кваліфікованих учасників, оскільки це сприятиме створенню рівних умов для всіх учасників ринку та прозорості функціонування ринку.


Додаткова інформація


USAID Проект Енергетичної Безпеки (ESP) співпрацює з Урядом України, приватним сектором та громадськими активістами для покращання енергетичної безпеки України та трансформації енергетичного сектору України у сучасний, ринково орієнтований та інтегрований з ЄС фактор зростання. Проект підсилює енергетичну безпеку України шляхом паралельних інвестицій у сектори електроенергії, газу, ЦТ та відновлюваної енергії. ESP – це проект з бюджетом 85 млн доларів, що розрахований на п’ять років (2018-2023) та фінансується USAID та американським народом. Справжня енергетична безпека вимагає, щоб енергетичні послуги були доступними, надійними та безпечними для всіх українців. USAID підтримує через ESP Доступність енергії, що включає: підтримку тарифів з відшкодуванням витрат, із врахуванням спроможності населення оплачувати послуги; Надійність енергії, що включає: посилення надійності українських енергетичних мереж та кібербезпеку; Безпечність енергії, що включає: допомогу у диверсифікації джерел енергії в Україні та розширення можливостей для транскордонної торгівлі, звільнення України від енергетичної залежності.

Copyright © ЦОИ «Энергобизнес», 1997-2019. Все права защищены
расширенный поиск
Close

← Выберите раздел издания

Искать варианты слов
 dt    dt