Запуск оптового ринку електроенергії є ключовою віхою в трансформаційних реформах України

Результати перших 10 днів роботи оптового ринку електроенергії в Україні доводять, що запуск ринку відбувся успішно.

За підтримки USAID та його Проекту енергетичної безпеки, ринок було відкрито таким чином, щоби мінімізувати ризики та уникнути цінових шоків для споживачів. Такого спільного висновку сьогодні дісталися учасники круглого столу «Перші кроки нового ринку електроенергії. Виклики, ризики та шляхи їх вирішення», серед яких були представники ринку електроенергії, органів державної влади та регуляторів енергетичного та фінансового секторів.

Концепція «Безпечного режиму», розроблена експертами USAID Проекту енергетичної безпеки, була впроваджена для ринку двосторонніх договорів, «на добу наперед», внутрішньодобового та балансуючого. Це дозволило уникнути фінансових чи технічних ускладнень, а також неприпустимого впливу на споживачів у період від запуску ринку до початку його повноцінної роботи. Механізми «безпечного режиму» продовжуватимуть забезпечувати фінансову стабільність оптового сегменту і гарантувати, що вплив на енерговитрати споживачів залишатиметься контрольованим.

Зацікавлені сторони доклали величезних зусиль, аби відкриття оптового ринку відбулося за графіком. Перші результати свідчать про те, що оптовий ринок зараз працює з незначними проблемами, які є передбачуваними під час таких реформ. На думку основних учасників ринку, оптовий ринок електроенергії в даний час працює в звичайному режимі і відповідно до Правил ринку. Очікувані труднощі перших днів його роботи усунуті.

Фахівці USAID Проекту енергетичної безпеки проводять постійний моніторинг нового оптового ринку, який добре функціонує завдяки впровадженим запобіжним заходам.

Запуск ринку є великим кроком у переході України до сильного, конкурентного та повністю інтегрованого з Європою ринком.

«Основною метою USAID у секторі електроенергетики є сприяння відкриттю та розвитку нового ринку. USAID надає технічну допомогу та рекомендації, що базуються на фактичних даних, з головною метою – встановлення енергетичної біржі. У зв'язку з цим важливим етапом для України стало відкриття оптового ринку, і тепер настав час спільно працювати над його подальшим просуванням на користь споживачів», − зазначив Шукру Богут, старший радник USAID з питань енергетики.

Вони відзначили високу кореляцію між фактичними результатами його роботи та висновками моделювання ситуації, яке було виконано експертами Проекту. Це доводить ефективність підходу до моделювання та точності розрахунків міжнародних експертів.

Наступним кроком необхідно посилити ринок двосторонніх договорів, «на добу наперед», внутрішньодобовий і балансуючий ринки. Необхідно також забезпечити справедливий розподіл витрат і доходів між учасниками ринку електроенергії задля підтримки фінансової стабільності ринку.

На основі останніх результатів аналізу фінансової моделі ринку електроенергії Проект енергетичної безпеки надав рекомендації для подальшого зменшення впливу на ціни для споживачів та підвищення гнучкості оптового сегменту. Аналіз враховує нещодавні рішення Уряду та Регулятора, нову роль «Гарантованого покупця» та зміни тарифів на передачу та розподіл, а також оцінює вплив на оптовий сегмент та всіх споживачів.

Спеціаліст з комунікацій

Ніна Лисенко

Тел. + 380504645469 | Ел. пошта: Nina.Lysenko@tetratech.com

Copyright © ЦОИ «Энергобизнес», 1997-2020. Все права защищены
расширенный поиск
Close

← Выберите раздел издания

Искать варианты слов
 dt    dt