+38 (044) 425-55-56

Імпорт, ціни та виклики для ринку електроенергії України

Імпорт, ціни та виклики для ринку електроенергії України

11.07.2025 14:55

Україна входить у друге півріччя 2025 року в умовах глибокої трансформації енергетичного ринку. Попри наслідки масштабних обстрілів, триває поступове відновлення генерації, інтеграція в ENTSO-E та балансування ринку за рахунок імпорту.

За даними ENTSO-E Transparency Platform, за другий робочий тиждень липня, імпорт електроенергії зріс удвічі порівняно з попереднім робочим тижнем — до 44 тис. МВт·год. У години вечірнього піку поставки можуть перевищувати 1 ГВт — критично важливий обсяг, що дозволяє енергосистемі витримувати максимальні навантаження. Водночас експорт знизився до 32,2 тис. МВт·год.

Таким чином, у пікові години наразі Україна потребує додаткових обсягів електроенергії.

Цінова кон'юнктура в Європі також залишається значущим чинником. Спекотна погода стимулює зростання попиту, водночас у періоди активної генерації з ВДЕ (переважно СЕС) на європейських ринках спостерігаються профіцити, що призводить до нульових або навіть від’ємних цін — в тому числі у сусідніх Словаччині, Угорщині та Румунії.

Водночас, український спотовий ринок стає більш синхронізованим із європейськими цінами. Проте в цілому у торгівлі електроенергією в Україні та ЄС існують суттєві структурні відмінності. У нас практично відсутні довгострокові контракти — переважно укладаються на місяць уперед.

Відтак, значна частина промислових споживачів залишається залежною від волатильного РДН. Це створює додаткові ризики для планування витрат та прогнозування цінової політики.

Додаткове навантаження — це ПСО для населення, яке покривають державні генерації. З 2022 року витрати на цей механізм вже перевищили 500 млрд грн, за даними ДП «Гарантований покупець». Водночас тариф на електроенергію для населення в Україні — один із найнижчих у Європі (9,36 євроцентів/кВт·год проти середньоєвропейських 23,55). Це створює асиметрію між комерційним і побутовим секторами та знижує ринкову гнучкість.

Для ринку критично важливо зберегти вектор на повну інтеграцію до європейської системи ENTSO-E, запуск довгострокових аукціонів на доступ до перетину та поступове зменшення перехресного субсидування. Лише так ми зможемо забезпечити передбачувані ціни, інвестиції в генерацію і стійкість енергосистеми.

Попри поширену думку, електроенергія для промислових споживачів в Україні не є найдорожчою в Європі. Ба більше — ціни на ринку на добу наперед (РДН), до яких прив’язана більшість постачальницьких контрактів для бізнесу, є конкурентними на тлі європейських аналогів.

Середня ціна базового навантаження в Україні у липні є цілком співмірною з ринками Польщі, Словаччини чи Румунії.

На фоні європейської спеки та цінових стрибків на спотових ринках, український ринок виглядає досить стабільно.