Першу частину інтерв'ю можжна прочитати тут
— А.Є.: Пане Олексію, Ви назвали головні висновки Держаудиту «Нафтогазу». Але там залишилось ще чимало родзинок? Ви обіцяли їх назвати!
— О.К.: Обіцяв – прошу. Ось основні висновки із акту Держаудитслужби щодо перевірки фінансово-господарської діяльності НАК «Нафтогаз України» за період з 01.10.2018 по 31.12.2019 рр - докладно:
- АТ «НАК «Нафтогаз України» як акціонером, схваленої розпорядженням Кабінету міністрів України від 28 грудня 2016 р № 1079-р у частини недосягнення прогнозних обсягів видобутку природного газу (у 2018 р видобуток природного газу був на 1 млрд куб м менше ніж передбачалося зазначеною Концепцією, у 2019 р – менше на 3.3 млрд куб м), що призвело до недоотримання доходів АТ «НАК «Нафтогаз України» у 2018-2019 рр розрахунково на суму 22 765.3 млн грн.
- АТ «НАК «Нафтогаз України» в порушення постанови Кабінету міністрів України від 3 жовтня 2012 р № 899 та пункту 3.8 Колективного договору ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 2017-2020 рр членам правління загалом протягом 2019 р нараховано та виплачено премій за досягнення вагомих цілей, реалізацію важливих і стратегічних проектів на загальну суму 31 665 665.71 грн…, що призвело до втрат фінансових ресурсів на суму 31 665 665.71 грн.
- На порушення підпункту 3 пункту 1 постанови Кабінету міністрів України від 19 травня 1999 р № 859 «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об’єднань державний підприємств» (зі змінами та доповненнями) виплачено премії голові правління Компанії у розмірі 228 834 009.69 грн.
- Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 204.2019 № 461-р «Питання річних загальних зборів акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» затверджено річний звіт акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» за 2018 р, який включає окрему фінансову звітність зазначеного товариства разом з висновком незалежного аудитора ПрАТ «Делойт енд Туш ЮСК», роботу наглядової ради та правління НАК «Нафтогаз України» визнано незадовільною. Загалом у 2018 р АТ «НАК «Нафтогаз України» витратила на винагороди членам правління 389.3 млн грн.
- Несвоєчасність сплати у 2019 р Компанією дивідендів до державного бюджету призвели до додаткових витрат Компанії, пов’язаних з нарахуванням пені на суму 163 582 8750 грн.
- На порушення вимог розпорядження Кабінету міністрів України від 28.12.2001 № 621-р (із змінами та доповненнями, внесеними розпорядженням Кабінету міністрів України від 24.02.2003 № 103-р) АТ «НАК «Нафтогаз України» не внесена до статутного фонду Компанії будівлі по вул. Б. Хмельницького, 6 у м. Києві, яка в ревізійному періоді обліковувалася в балансі Компанії (балансовий рахунок 10.3.11.92 «Будівля по вул. Б. Хмельницького, 6») первісною (переоціненою) вартістю 375 200 000 грн, залишковою – 268 000 000 грн як не державне майно (приватна власність), та на порушення вимог розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 травня 1998 р № 343-р АТ «НАК «Нафтогаз України» не внесено до статутного фонду Компанії незавершене будівництво по вул. Луначарського, 2 вартістю 32 270 000 грн, натомість оформлено права власності на зазначені об’єкти на АТ «НАК «Нафтогаз України».
- У 2014 р. між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, що здійснює повноваження Вищого органу правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», в особі Міністра енергетики та вугільної промисловості України Продана Ю.В. та Коболєвим А.В. укладено контракт від 008.2014 № 45-4/14 про таке: Коболєв А.В. призначається на посаду голови правління Національної акціонерної Компанії «Нафтогаз України» Кабінетом міністрів України (розпорядження КМУ від 25.03.14 № 262-р) згідно пункту 1.2.Цей Контракт є трудовим договором. На підставі Контракту виникають трудові відносини між Керівником та Вищим органом управління Компанії, які зі своє сторони реалізуються виконавчим органом Компанії (управлінням Компанії). Згідно п. 3.1.1 посадовий оклад встановлений виходячи з мінімального розміру посадового окладу працівника основної професії, визначеного Колективним договором, у п’ятикратному розмірі (складав близько 25 000 грн.). Згідно пункту 3.1.2 встановлені додаткові виплати за інтенсивність праці та особливий характер роботи в розмірі 50% посадового окладу.
Згідно пункту 3.1.3 щомісячна премія становить 100% посадового окладу.
Згідно пункту 7.1 цей контракт набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та поширює свою дію на взаємовідносини, що сталися починаючи з 25 березня 2014 р, і діє до 22 березня 2019 р.
Разом з тим додатковою угодою від 12.11.2018 № 6 до контракту від 07.08.2014 № 45-11/14 з головою Правління Коболєвим А.В. в особі голови наглядової ради Клер Споттісвуд, на підставі рішення наглядової ради № 14/2018 від 23-24 жовтня 2018 р, відповідно до п.3.2 встановлена базова частина винагороди у вигляді посадового окладу в розмірі 2 082 000 грн на місяць (тобто посадовий оклад було збільшено у 86 разів).
Згідно п.4 додаткової угоди керівнику Компанії одночасно з наданням щорічної відпустки один раз протягом календарного року виплачується матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 50 % від посадового окладу.
- Через прийняття правлінням АТ «НАК «Нафтогаз України» неефективного управлінського рішення щодо реалізації природного газу ТОВ «ГК ««Нафтогаз Трейдинг» за цінами, нижчими ніж ціни для суб’єктів господарювання, що не підпадають під дію положення про покладання спеціальних обов’язків (РСО), АТ «НАК «Нафтогаз України» недоотримано доходів на суму 1 771 119 174,37 грн.
- Не відображення штрафів, пені, неустойки за рішеннями судів, призвело до: заниження суми сплачених відповідно до статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» дивідендів за 2018 р та недоотримання державним бюджетом коштів на суму 982 791 751 грн; заниження суми сплачених відповідно до статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» дивідендів за 2019 р та недоотримання державним бюджетом коштів на суму 1 895 382 472.4 грн (95%), а також до втрат державним бюджетом фінансових ресурсів на вказані суми; заниження суми сплачених відповідно до статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» дивідендів за 2018 р та недоотримання державним бюджетом коштів суми 2 128 468 241,19 грн (90%), а також до втрат державним бюджетом фінансових ресурсів на вказану суми.
- АТ «НАК «Нафтогаз України» порушено вимоги Порядку № 899 та нараховано резерв сумнівних боргів при не затвердженому фінансовому плані Компанії за 2018 р та 9 місяців 2019 р на загальну суму 38 438 894 тис грн, що призвело до завищення інших операційних витрат, заниження фінансового результату, заниження суми чистого прибутку на вказану суму та заниження розміру нарахування і перерахування до державного бюджету дивідендів (за 2018 р – 90% від суми чистого прибутку, за 9 місяців 2019 р – 95% на загальну суму 35 316 587.8 тис грн.
- Аналогічна ситуація спостерігається і за 9 місяців 2019 р., де при не затвердженому фінансовому плані Компанії на 2019 р нараховано резерв сумнівних боргів на суму 14 431 664 тис грн, що вплинуло на збільшення витрат на вказану суму. Зменшення фінансового результату та заниження чистого прибутку за 9 місяців 2019 р на 14 431 664 тис грн, що призвело до не нарахування і не перерахування відповідно до статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» дивідендів до державного бюджету за 2019 р у розмірі 95% від суми заниженої частини чистого прибутку, що становить 13 710 080.8 тис. грн, і, як, наслідок до втрат фінансових ресурсів державним бюджетом.
З урахуванням даних, відображених в Довідці Офісу ДПС від 26.08.2020 № 1016/28-10-05-01-01/30019801 щодо завищення АТ «УКРТРАНСГАЗ» інших операційних витрат та заниження рядку 2355 , «Чистий фінансовий результат» звітів про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (форма №2) на загальну суму 37 281 067 292 грн… потрібно зменшити (сторгувати) на суми завищених інших операційних витрат та відповідно заниженого фінансового результату Компанії.
Зважаючи на викладене, з урахуванням даних, викладених в Довідці Офісу ДПС від 26.08.2020 № 1016/28-10-05-01-01/30019801, зменшення фінансового результату та заниження чистого прибутку за ІV квартал 2018 р і за 2019 р спричинило не нарахування і не перерахування відповідно до статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» дивідендів до державного бюджету, що призвело до втрат фінансових ресурсів державним бюджетом: за 2018 р – на суму 4 570 965.59 тис грн; за 2019 р – на суму 30 592 105.81 тис грн гривень.
Тобто Держаудитслужба констатує, що у 2018-2019 рр. менеджмент НАК «Нафтогаз України» в порушення законодавства свідомо занижував розмір чистого прибутку Компанії, що призвело до не нарахування і не перерахування дивідендів до державного бюджету на понад 70 млрд грн. При цьому, одночасно із невиплатою дивідендів для держави та провалом програми видобутку газу менеджмент «Нафтогазу» безпідставно виплачував собі премії на сотні мільйонів гривень.
Ми, звичайно, вітаємо дії правоохоронних органів щодо питань з виплатою премій для пана Коболєва, але разом з тим зазначаємо, що перевіркою Держаудитслужби також встановлено ряд інших порушень, які призвели до значних втрат державного бюджету. І такі дії також потребують відповідного реагування з боку правоохоронних органів.
Нами було спрямовано відповідні звернення щодо необхідності проведення Держаудитом заходів державного контролю щодо усіх підприємств НАК "Нафтогаз України". Маю надію, що із зміною керівництва «Нафтогазу» представники Держаудиту будуть допущені до перевірок а ганебна практика, коли окремі члени правління «Нафтогазу» підписували відмову для Держаудиту отримає належну оцінку і підписанти не довго затримуватимуться на своїх посадах.
На сьогодні, на скільки нам відомо, Держаудитслужба закінчила перевірку діяльності АТ "Укртрансгаз" та перейшла до перевірки Оператора ГС (ТОВ "ОГТСУ"). Сподіваюся, що результати цього аудиту не стануть засекречувати, як це було зроблено до перевірки Нафтогазу за 2018-2019 рр. Зі свого боку ТСК вже спрямувала звернення до Держаудитслужби щодо надання копії акту перевірки АТ "Укртрансгаз" за період діяльності 2020-2022 р. ТСК прагне співпрацювати з адекватним керівництвом НАК і Кабміну
— А.Є.: Пане Олексію, як Ви ставитеся до кадрових змін у державних нафтогазових підприємствах за останні тижні? Зокрема до добровільної відставки екс-голови «Нафтогазу» Юрія Вітренка?
— О.К.: Я позитивно оцінюю зміну керівництва НАК "Нафтогаз України", а також звільнення генерального директора Оператора газотранспортної системи. Нашою спеціальною комісією досить детально досліджувались результати діяльності як Оператора ГТС, так і компанії «Нафтогаз». За попереднього менеджменту ці компанії доведено до тяжкого фінансового стану, вийти з якого без втручання законодавчого органу практично не можливо.
Тому я сподіваюся, що новий менеджмент «Нафтогазу» та оновлене керівництво Оператора ГТС прислухається до висновків та пропозицій нашої ТСК щодо виходу із кризи.
Що стосується пана Вітренка, то надіюсь, що оцінку його, як ви кажете "добровільної" відставки в недалекому майбутньому нададуть відповідні правоохоронні органи, як це зроблено по відношенню до його попередника - пана Коболєва.
— А.Є.: Ви очолюєте ТСК ВР, створену у липні. Відбулося три засідання. Які головні досягнення ТСК можете назвати?
— О.К.: Наша ТСК була створена наприкінці липня 2022 р. За цей період було прийнято щонайменше 5 протоколів щодо розгляду питань діяльності ринку природного газу. За цей період було опрацьовано інформацію, отриману на відповідні звернення ТСК щодо стану реалізації окремих заходів, передбачених Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 грудня 2019 р «Про невідкладні заходи щодо забезпечення енергетичної безпеки»» від 2 грудня 2019 р № 874/2019 а також формування рішень щодо забезпечення енергетичної стійкості України та їх впровадження.
В рамках проведення моніторингу підготовки до складного опалювального періоду було проведено відриті слухання про підсумки роботи НАК “Нафтогаз України"» та про стан виконання основних напрямів діяльності на 2021 р та політики власності Компанії.
За підсумками засідання ТСК щодо кризового стану Оператора ГТС та його основних причин було отримано звернення правоохоронних органів до ТСК щодо початку розслідування справи за фактом порушення посадовими особами ТОВ «Оператор ГТС України» антикорупційного законодавства
На звернення ТСК, листом від 17.10.2022 р Офіс Генерального прокурора надіслав копію постанови прокурора у кримінальному провадженні про надання дозволу для ТСК на розголошення відомостей досудового розслідування в частині інформації, що міститься в акті Держаудитслужби від 02.09.2020 щодо господарської діяльності НАК "Нафтогаз України" та висновків на заперечення до нього.
В свою чергу Держаудитслужба на виконання зазначеної постанови надіслала до ТСК акт ревізії фінансово-господарської діяльності НАК "Нафтогаз України" за період з 01.10.2018 по 31.12.2019 рр.
За підсумками опрацювання зазначеного акту Держаудитслужби були підготовлені основні висновки із акту Держаудитслужби щодо перевірки фінансово-господарської діяльності НАК «Нафтогаз України»
У листопаді 2022 р на звернення регіональних операторів ГРМ, які знаходяться у фронтовій та прифронтовій зонах були проведені відкриті слухання ТСК стосовно ситуації із припиненням постачання газу в період воєнного стану для підприємств, що виконують життєво важливі функції під час воєнного стану в Україні.
За результатами опрацювання відповідних звернень ТСК а також за підсумками проведених відкритих слухань було підготовлено ряд проектів протоколу засідань ТСК з відповідними рішеннями та пропозиціями:
- щодо стану виконання керівництвом ТОВ «Оператор ГТС України» заходів, передбачених Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 грудня 2019 р «Про невідкладні заходи щодо забезпечення енергетичної безпеки»» від 2 грудня 2019 р № 874/2019;
- про підсумки роботи акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України" та стан виконання основних напрямів діяльності на 2021 р та політики власності Компанії;
- про припинення постачання газу в період воєнного стану для підприємств, що виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави.
За результатами узагальнення і опрацювання одержаної Інформації було спрямовано звернення до НАБУ щодо необхідності відповідного реагування на причини тяжкого поточного фінансового стану Оператора ГТС, обумовленого підписанням так званої "угоди про відшкодування коригування необхідного доходу", відповідно до якої доходи Оператора ГТС від транзиту газу дуже дивним чином "перетікають" на користь НАК "Нафтогаз України".
Також в рамках роботи ТСК було розроблено проект змін до деяких законодавчих актів України щодо подолання кризових явищ на енергетичному ринку України та забезпечення енергетичної безпеки держави в період дії правового режиму воєнного стану в Україні та подальшого відновлення економіки України. Робота над цим законопроектом наразі триває.
Наша ТСК мусить проаналізувати всі вади так званих ринків газу і електроенергетики, все те, що там було зроблено всупереч закону. Хоча я вам чесно скажу - закон «Про ринок природного газу» більш-менш адекватний, нормальний. Питання в тому, чому він не спрацював як належить і врешті став антиринковим. В результаті – купа боргів, з якими розбирається не лише наша ТСК.
Шалені збитки отримав НАК «Нафтогаз», Оператор ГТС. ТСК мусить розібратися і пропозиції, як дійсно зробити справжній європейський прозорий, конкурентний ринок газу в Україні. Ми абсолютно розуміємо, як це зробити. Ми дамо відповідні рекомендації найближчим часом. Для нас просто дуже важливо співпрацювати з адекватним міністерством і адекватним керівництвом НАК «Нафтогаз України», щоб ми не входили з ними в протиріччя.
Безумовно, і НКРЕКП, і Антимонопольний комітет так само є дуже потужними суб'єктами цього ринку, і наша позиція має бути з ними узгоджена. Ми готові це фахово зробити. Оце є і буде місія Тимчасової спеціальної комісії.
— А.Є.: Ви колись жартома обмовились, що створена Тимчасова спеціальна комісія може врешті стати слідчою.
— О.К.: Жарти жартами, а Тимчасова спеціальна Комісія ВР і відрізняється від слідчої.
— А.Є.: Проте Ви сказали, що хотіли, щоб вона стала слідчою.
— О.К.: А може і не хотів би вже (посміхається), бо нічим ці слідчі комісії не закінчуються…
— А.Є.: Ви про свою комісію, чи інші? Як кажуть самі ж депутати: якщо треба «заговорити» проблему/тему – утворюйте ТСК. Невже це і випадок очолюваної Вами ТСК?
— О.К.: Певно, небезпідставно говорять. Проте це не той випадок. Проблеми енергоринку, зокрема ринку газу сягнули такої глибини, що не тільки делеговані депутати нашої ТСК (які часто опонують один одному) зацікавленні якнайшвидше розібратися з ними. Цього вимагає суспільство.
— А.Є.: Експертною групою ТСК напрацьовані документи, які мають на меті врегулювати чимало проблем. Зокрема з «Укргазвидобуванням». Коли ці документи отримає для розгляду Верховна Рада і про що вони конкретно?
— О.К.: Це не зовсім так. Експертна група ТСК працює з документами, зокрема щодо «Укргазвидобування» (УГВ). Вона має і аналізує відповідні документи. Але щодо законопроектів це не зовсім вірно. Так, ми вивчали дані «Укргазвидобування», в нас є своя аналітика. Але була проведена відповідна ревізія і працювала робоча група, яку на мою вимогу в тому числі Кабмін Шмигаля створив в 2020 р на базі Мінекономіки. На жаль, до цієї експертної групи нас не запросили (ТСК тоді ще не була створена). Тому я зробив запит і очікую на документи, хочу подивитися, що в них.
У будь-якому випадку аналізувати і реалізувати ось цей провал з боку «Укргазвидобування» по здійсненню програми 20/20 мають геологи, професійні нафтовики, газовики - фахівці, які розуміють, що таке запаси, що таке технології. І тому це у нас на порядку денному, але це таке непросте питання, вже відчуваю - буде спротив.
Це ж треба допустити до інформації і дати відповідь на питання, куди ділися шаленні гроші, які були освоєні, в тому числі стягнуті з населення і з решти споживачів після підняття ціни на газ. Куди вони ділися? Вони в «Укргазвидобуванні» їх «розпиляли» чи в «Нафтогазі»?
Я вже згадував, що експертна група напрацювала проект закону щодо подолання кризових явищ на енергетичному ринку України та забезпечення енергетичної безпеки держави в період дії правового режиму воєнного стану в Україні та подальшого відновлення економіки України.
Зазначений проект закону включає цілий ряд положень щодо діяльності усіх основних суб'єктів ринку природного газу, а також забезпечення та підвищення енергетичної безпеки України. Зокрема пропонується суттєве вдосконалення управління підприємствами державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, для яких основними засадами здійснення державної власності визначено забезпечення та підвищення енергетичної безпеки України. Крім цього передбачається внесення ряду змін щодо вимог виконання спеціальних обов'язків, визначення гарантій надійності роботи та ефективного обслуговування газотранспортної системи України а також щодо відповідальності Регулятора.
Наразі робота над цим законопроектом триває. Його прийняттю має передувати врегулювання проблем взаємної заборгованості на ринку природного газу, що було передбачено відповідним законом (1639). Нажаль до кінця 2022 р норми зазначеного закону не були виконані і проблема погашення взаємної заборгованості перейшла на 2023 р.
«Дійна корова» НАКу – Оператор ГТС
— А.Є.: Ключовим є слово «освоєння», яке, до речі, співзвучне з «освоєнням» коштів Оператором ГТС України.
— О.К.: Шановні слухачі/читачі, ще раз нагадаю: Оператора ГТС (ОГТСУ) в такому вигляді, як він є сьогодні, було створено з нуля у листопаді 2019 р. Підкреслюю, бо це принципово. Під анбалдінг і під новий транзитний договір. Оператора ГТС швидко створили, зареєстрували, швидко сертифікували. Чомусь як дворівневу малокеровану структуру. Там також щось освоїли, бо за результатами зокрема розслідування ТСК генерального директора звільнено.
Із матеріалів, які були дослідженні нашою комісією випливає, що основними причинами кризового стану Оператора ГТС є певні рішення, прийняті його керівником. При чому було зрозуміло заздалегідь, що такі рішення керівника призведуть до фінансових проблем підприємства.
Перш за все мова іде про маніпуляції із оцінкою державного майна (Газотранспортної системи) та структурою необхідного доходу, що були надані до НКРЕКП наприкінці 2019 р.
По суті внаслідок наданих до НКРЕКП документів в подальшому ніякого незалежного Оператора ГТС не відбулось, і цей Оператор змушений виплачувати в наступні роки для «Нафтогаз»у половину власних доходів від транзиту; хоча «Нафтогаз» немає жодного відношення о Оператора ГТС.
З метою забезпечення ефективної роботи Оператора газотранспортної системи України як основи енергетичної безпеки держави Тимчасова спеціальна комісія прийняла рішення звернутися до Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг з пропозицією невідкладного розгляду питання щодо реформування корпоративного управління оператора газотранспортної системи України» та підготовки узгодженного проекту закону, згідно якого передбачається: а) одноразова спеціальна процедура, до якої не застосовуються визначені законодавством обмеження щодо можливості приєднання акціонерного товариства до товариства з обмеженою відповідальністю; б) припинення АТ «МГУ» з переданням ним згідно з передавальним актом усього свого майна, всіх прав та обов’язків до ТОВ «Оператор ГТС України»; в) право власності на 100 відсоткову частку в статутному капіталі ТОВ «Оператор ГТС України» переходить до держави; г) з метою забезпечення принципу безперервності та дотримання вимог щодо сертифікації і незалежності, до моменту призначення нового складу наглядової ради Оператора, обраного на умовах конкурсного відбору у визначеному законодавством порядку, (у строк, який не перевищує чотирьох місяців) у ТОВ «Оператор ГТС України» діє наглядова рада у кількості та у складі членів наглядової ради АТ «МГУ», який був дійсним на дату завершення приєднання.
– А.Є.: Чи буде змінена структура і статут ОГТСУ? Яким чином і коли?
— О.К.: Щодо зміни структури інституту оператора. Коли прийшов уряд Гончарука, пропонувалась адекватна модель Оператора ГТСУ України, коли б цим займалася державна кампанія «Магістральні газопроводи України» (МГУ). Але «реформатори» зробили якусь дворівневу абсолютно незрозумілу систему управління, де ніхто ні за що не відповідає. А борги при цьому ростуть. «Реформатори» зробили так, як хотіли. Спочатку в ОГТСУ було нуль боргів, у нього все було чудово і він отримав нормальний транзитний контракт (але як підрядник НАКу).
З метою забезпечення ефективної роботи оператора газотранспортної системи України як основи енергетичної безпеки держави Тимчасова спеціальна комісія прийняла рішення звернутися до Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг з пропозицією невідкладного розгляду питання щодо реформування корпоративного управління оператора газотранспортної системи України» та підготовки узгодженного проекту закону, згідно якого передбачається: а) одноразова спеціальна процедура, до якої не застосовуються визначені законодавством обмеження щодо можливості приєднання акціонерного товариства до товариства з обмеженою відповідальністю; б) припинення АТ «МГУ» з переданням ним згідно з передавальним актом усього свого майна, всіх прав та обов’язків до ТОВ «Оператор ГТС України»; в) право власності на 100 відсоткову частку в статутному капіталі ТОВ «Оператор ГТС України» переходить до держави; г) з метою забезпечення принципу безперервності та дотримання вимог щодо сертифікації і незалежності, до моменту призначення нового складу наглядової ради Оператора, обраного на умовах конкурсного відбору у визначеному законодавством порядку, (у строк, який не перевищує чотирьох місяців) у ТОВ «Оператор ГТС України» діє наглядова рада у кількості та у складі членів наглядової ради АТ «МГУ», який був дійсним на дату завершення приєднання.
Про енергокомісара
— А.Є.: Як буде вирішена проблема щодо недопущення відключення газу в період воєнного стану підприємств, що виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави?
— О.К.: На засіданні спеціальної комісії розглядалось зазначене питання. За наслідками цього засідання було прийнято рішення звернутись до Кабінету міністрів України щодо необхідності термінового включення визначених енергетичних підприємств до Переліку споживачів, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави. Таке включення дозволить уникнути ситуацій з відключенням таких підприємств в період воєнного стану.
Якщо прийнято рішення, треба це правильно робити, і бажано юридична нормально. Другий рік це коли забули просто на рівні міністерства включити в перелік об'єктів критичної інфраструктури такі потужні об'єкти.
От це якраз були ці ракетні удари і тут виявилося, що Трипільська ТЕС працює на газу, якого немає, і вона просто по суті «краде». Але не вона «краде» - все вішається на оператора ГРМ Київської області. Ну як так можна було зробити ? Розуміло що в тій ситуації лишити Трипільську станцію без газу - це по суті залишити Київ і більшість області без електроенергії…
Все це створило дуже великий новий ком боргів, який буде вже розв'язувати нове керівництво «Нафтогазу», на жаль, новий очільник Олексій Чернишов.
Можу сказати одне, що абсолютно оця не врегульована проблема небалансів проблема, фінансових зобов'язань, - наступного року треба буде в чергове приймати якийсь закон про борги і в чергове шукати джерела на їх списання чи заліку. Розумієте? Ну скільки ж можна?!
— А.Є.: Власне я не пам'ятаю року, коли не списували борги.
— О.К.: По суті ми в хронічному боргу, і саме тому я вам кажу, що коли я чую цю маячню про «найуспішнішу реформу ринку газу», а потім ми сотнями мільярдів списуємо борги - ну це реальний розрив свідомості.
— А.Є. Навіщо Україні ще один чиновник – енергетичний комісар, про необхідність якого Ви говорите?
— О.К.: По суті це робоча назва.
Це ж не більшовицький комісар з маузером в шкіряній куртці!
Я мав на увазі, що в будь-якій країні, коли був надзвичайний стан, там з'являлися люди з надзвичайними повноваженнями, коли не працює система. Ну не працює у нас в умовах воєнного стану система мирного регулювання і управління енергетикою, в першу чергу в нафтогазовій галузі. Не працює, а змін ніхто в закони не вніс, хоча ми підготували такий закон давно. Але влада не хоче про нього слухати. Ну якщо ні, будь ласка, має бути конкретна персона, не таємна, яка десь там в офісі одному сидить і проводить таємні наради, видає таємні протоколи, дає таємні доручення. Ну ми ж все це знаємо, хто оця фігура, знаємо що дійсно таке є, але це розвалило до кінця, добило цю систему державного управління. Немає сьогодні незалежного регулятора. Це я вам точно гарантую! Немає самостійного міністерства і уряду, відповідно не збалансована система, як у державних енергокомпаніях і так далі. У нас сьогодні ще й енергетичний фронт. То має бути відповідна система відповідального управління. Тому так званий енергокомісар. (Назвіть його як хочете).
До речі, в Європі хто у нас всім керує? Комісари! Важливий результат. Бо голохвастових, які прагнуть отримати собі частину того ж «Енергоатому», нині вистачає. І певно їх менше не стане.
Відеозапис інтерв'ю можна подивитися тут





