Наш старый сайт

Ольга Буславець поділилася секретом як забезпечити енергонезалежність і стабільну роботу енергосистеми України

Ольга Буславець поділилася секретом як забезпечити енергонезалежність і стабільну роботу енергосистеми України

02.11.2021

Екс-керівник Міністерства енергетики Ольга Буславець переконана, що без встановлення ціни на українське вугілля на рівні імпортного паритету, в іншому випадку видобувати його не вигідно і як наслідок неможливо забезпечити нормальну роботу енергетичної системи України

Про це вона написала у себе в блозі на фейсбук.

Сьогодні «Укренерго» запросило аварійну допомогу в наших сусідів до 500 МВт. На 18-00 переток електроенергіі здійснювався мережами РФ 312 МВт та РБ 158 МВт

Аварійна допомога - це завжди крайній захід. 
І це все відбувається, коли ще тепло, однак сонце заховалось за хмари і вітру нема… 
Це повна втрата контролю над ситуацією…

!! Імпорт електроенергії. Закордон нам допоможе?
Ні для кого не секрет, що однією з основних ставок на проходження ОЗП був імпорт електроенергії з РБ та РФ. З цього меседжу починав свої виступи на нарадах до підготовки до ОЗП навіть діючий Міністр.
Усе, як здавалося, йде по плану, коли "Енергоатом" виграв за 383 млн грн 885 МВт перетину з Білорусією. Але ні 1, ні 2 листопада імпорт електроенергії з Білорусі не було розпочато.
Скоріш за все, імпорт з Білорусі відбудеться наступного тижня, під егідою приватних компаній з викупом перетину в "Енергоатома" за ціною, близькою до 0. Чергове буденне фіаско. Очікуваний обсяг 400 МВт.
Тему про імпорт електроенергії з РФ на тлі газової та вугільної блокади обговорювати зайве. Надії українських топ-чиновників на те, що Москва побіжить заробляти в Україні копійки, нехтуючи грою у велику політику, не справдилися.

 !! Що далі? 

Очевидно, що єдиним сценарієм незалежної збалансованої роботи енергосистеми є змішане виробництво електроенергії на вугіллі та газі. Треба встановити прайскепи таким чином, щоб у Київських та Харківських ТЕЦ була можливість виробляти електроенергію. Державна ГК "Центренерго", якій критично бракує вугілля, повинна перейти на спалення міксу вугілля та газу.
Українське вугілля має коштувати стільки, скільки коштує імпортне. В іншому випадку вугілля буде видобуватися де завгодно, але не в Україні.

!! Вугільні склади знижуються
На початок місяця на складах знаходилося 851 тис.тонн вугілля, на кінець - 648 тис.тонн.
За місяць склади українських ТЕС та ТЕЦ скоротились на 203 тис.тонн. Це мінус 24%!
Минулого року на початок листопада цей показник складав 2,6 млн.тонн, у 2019 – 1,8 млн.тонн, у 2018 - 1,9 млн.тонн.

 Наприкінці місяця стало відомо про припинення постачання вугілля з РФ, що скорочує постачання вугілля в Україну на 300-400 тис. тон щомісяця. Для багатьох компаній постачання вугілля з РФ було єдиним можливим каналом постачання з огляду на те, що поточні прайскепи на електроенергію покривають лише вартість такого вугілля. Під ризиком зупинення опинилися антрацитові енергоблоки ТЕС "Центренерго", Слов’янська ТЕС, Луганська ТЕС та Чернігівська ТЕЦ, Дарницька ТЕЦ (Євро-Реконструкція) в м.Києві.

!! І наостанок зведення по заборгованостям на ринку електроенергії:

Борг із зарплати перед шахтарями державних шахт - 2 млрд.грн.
Борги "Укренерго" перед учасниками балансуючого ринку - 11,2 млрд.грн.
Борги Гарантованого покупця перед ВДЕ - 27,6 млрд.грн, а перед АЕС та ГЕС - 4,1 млрд.грн.
Борг "Укренерго" перед Гарантованим покупцем становить 33,2 млрд грн.