Наш старый сайт

Постачальників за вільними цінами «поховали» в зруйнованому місті

Постачальників за вільними цінами «поховали» в зруйнованому місті

31.05.2022

Пишу від імені постачальників, які на сьогодні вже «вмерли» через відсутність можливості проведення своєї діяльності в умовах війни*

Саме в умовах війни, а не при якомусь там «особливому стані». Бо, чомусь, в нашому енергетичному секторі, керівництво в особі НКРЕКП, Міністерства енергетики, НЕК «Укренерго», а також обленерго, на яких покладені обов'язки обліковувати об'єми споживання, цієї війни не бачать, а, може, не хочуть її помічати. У них - «особливий стан», який майже нічим не відрізняється від звичайного, мирного. Бо, виходячи з тих постанов, листів, звітів та запитів, що отримують енергетичні підприємства, для них війни нема.

Запрошую до Харкова та області.

Ракети і бомби з першого дня. З першого дня війни зруйновані житлові будинки і підприємства. Так, всі на початку були налякані і розгублені. Люди тікали, рятуючи своїх рідних і своє життя. Ми були такі самі. Але на третій день оговтались, зібрались, почали думати, що можна зробити, як працювати. Ми намагались зв’язатися з керівництвом «Харківобленерго», адже був кінець лютого, зазвичай показники лічильників по споживачах збирали в останні два дні місяця і передавали звіти. Де брати ті звіти, як «закривати» місяць? По жодному телефону ми не додзвонились! По жодному! Платежі від споживачів не надходили. Зазвичай на останньому тижні надходить 60% платежів. Ми не отримали жодного. Ми не звинувачували своїх споживачів, розуміли, що їм тоді було не до нас. Тільки по соціальних мережах (тоді ще писали, що і де «накрили»), ми відмічали, що цього споживача вже немає, в цього місці зруйновано майже все.

Скінчився лютий, почався березень, продовжувалася війна, забираючи у міста будинки і підприємства. Я не можу сказати, коли і чи повернулось до Харкова керівництво «Харківобленерго». Але з подивом отримали факт лютого! Об'єми закрито на всі підприємства, навіть, розтрощені! Закрито по споживанню січня! Як хотіли, так і закрили! Бо ніхто в нас не брав і навіть не просив звітів. Ніхто не ходив по підстанціях, я, навіть думаю, що і на показники АСКОЕ не дуже звертали увагу, адже деяких вже просто не було в живих. Коли ми дзвонили на підприємства (до яких можна було додзвонитися) і передавали акти за лютий, більшість була просто в шоці! Звідки такі дані?! Можна вже не говорити, що ті акти нам не оплатили.

Але то був тільки початок.

Розуміючи, що за відсутності платежів, відсутності кредитування (банки відразу «обрізали» кредити) поставку електроенергії ми забезпечити не могли, 4 березня ми звернулись листом до НКРЕКП, НЕК «Укренерго», «Харківобленерго» з проханням скасувати заявку березня і перевести наші підприємства на постачальника універсальної послуги. Листа в нас прийняли, навіть подзвонили і сказали, що завтра заявку припинять і підприємства переведуть. Але щось десь перемкнуло! Через два дні ми мали оновлену постанову, за якою не мали права закриватися! Не маючи можливості купувати електроенергію! Не розуміючи, кому ми її поставляємо! Повністю «вилітаючи» на ринок небалансів!

Далі – більше! Першу декаду березня обленерго закриває по першій версії розрахунково по споживанню першої декади лютого! По всіх! Навіть по Північній Салтівці! Навіть по Ізюму! По зруйнованих підприємствах і мертвих підприємцям! Звісно, ми дзвонили, дівчатам в розрахунковий відділ (бо більше було нікому), лаялись, сварились, просили, згляньтесь! Що ж ви робите?!

Нас почули, наші звіти частково прийняли до уваги! За березень місяць за першою версією споживання склало 3 700 тис. кВт-год, а за актом (друга версія) – 2 264 тис. кВт-год. Для довідки: в лютому у нас на поставці було 351 підприємство Харкова і області, загальний обсяг поставки становив 6 955 тис. кВт-год.

Звісно ми «попали» на ринок небалансів, ціна на електроенергію на цьому ринку звісно ж вища за РДН. Розраховуватися було нічим, і ми опинилися в «дефолті». Наші споживачі були переведені автоматично на «Харківенергозбут».

На цьому митарства почалися вже для ПУПа («Харківенергозбут» - ред.) і споживачів, які в війну забезпечують життя країни!

За квітень вони отримали обсяги, розраховані на основі показників лічильників за 31 січня.

Це яким же чином?

А за що тоді платив постачальник в лютому-березні? А за якими такими розрахунками має тепер платити ПУП?

А як бути з розподілом, нарахованим за лютий-березень і з листами-скаргами «Харківобленерго» на недобросовісних постачальників, з якими вони вже не можуть боротися? (Саме так було написано в скарзі обленерго до НКРЕКП) Це при тому, що жодного звернення до постачальників, жодного навіть дзвінка!

А що говорити про послугу з передачі, яка була нарахована по розрахункам за першою версією і яка майже вдвічі завищена? А небаланси, так само списані по тій же завищеній першій версії?

Це буде перераховано через десять місяців?

Зрозуміло, постачальників за вільними цінами «поховали» в зруйнованому місті. Повісили на них, все, що можна. Адже мертвому все одно вже!

А перевіряючі не приїдуть і по місту ходити не будуть, і не будуть заглядаючи в кожен будинок!

Але, я думаю, в міській воєнній адміністрації є перелік зруйнованих будинків і підприємств! Є дати, з яких там припинено електропостачання! І при бажанні, ці дані можна взяти! І звірити, скільки вони спожили після своєї «смерті». Але то будуть робити тільки, якщо керівництво енергетики згадає, що в нас таки війна! І перестане потурати грабіжникам і мародерам від енергетики!
 

*Автор фінансовий директор «Довіра-М»