Наш старый сайт

Повернути світло на Київщину

Повернути світло на Київщину

01.06.2022

Репортаж із постраждалої підстанції

Під час бойових дій на Київщині, значних руйнувань зазнала енергетична інфраструктура як магістральних, так і розподільчих електричних мереж. Не дивлячись на масштаб руйнувань, фахівці «ДТЕК Київські регіональні електромережі» змогли за півтора місяці відновити 10 тис км розподільчих ліній електропередачі, відремонтувати більше 3 тисяч підстанцій та повернути енергозабезпечення жителів та підприємств всієї Київської області.

Щоб побачити наочно наслідки військової агресії Росії 18 травня журналісти відвідали одну із підстанцій на Київщині. В репортажі «ЕнергоБізнесу» з цього енергетичного об’єкта, також читайте враження енергетиків про перший день війни, роботу з відновлення обладнання та повернення світла в регіон.

 

Підстанція розташована поряд із приватним сектором одного із міст Київщини. Приватні будинки також постраждали внаслідок військових дій. На підстанцію заходять лінії 110 кВ від мереж «Укренерго», а від неї розходяться розподільчі лінії класом напруги 10кВ, які забезпечують енергоживлення прилеглого міста.

Розповідь про роботу підстанції в умовах бойових дій розпочав черговий електромонтер Олександр Онищенко, який був на зміні у перший день війни – 24 лютого.

«В цей день я був на чергуванні. Рівно о 05:00 ранку я дивився за приладами і мене приголомшив дуже потужний шум. Було відчуття, наче щось пролетіло чи приземлилося. Я одразу не збагнув що це, але десь через хвилину це знову повторилося і, я так зрозумів, що це пролетіли ракети. Я увімкнув телевізор, думав, будуть якісь новини, але по новинам нічого не показували, проте я відчув, що щось трапилося. Подзвонив дружині і попередив, що, мабуть, почалася війна», - поділився своїми спогадами Олександр.

Черговий електромонтер Олександр Онищенко згадує страшний ранок 24 лютого

 

Через 4 дні після початку війни, підстанція потрапила під обстріл і працівники вже більше не виходили на роботу, об’єкт працював автономно, доки не був відключений автоматикою.

Олександр, який зі своєю сім’єю проживає в одному із навколишніх сіл, також прокоментував період окупації північних регіонів Київської області.

«Місяць ми жили в окупації. Російських військ у нас майже не було, один раз вони заїхали, можливо, заблудилися. Через 3 дні пропало світло, але, слава Богу, був газ, трошки ми виживали, можливості придбати продукти у нас не було, прийшлось жити на тому, що вже було вдома. Потім прийшли наші війська, прийшла гуманітарна допомога і запрацювали магазини. Десь через тиждень після розмінування та дозволу військових я і колеги змогли потрапити на роботу», - додав Олександр.

Після повернення до роботи, енергетики ДТЕК приклав багато зусиль для того, щоб очистити територію підстанції від битого скла та уламків обладнання, яке постраждало в результаті ворожих обстрілів.

Про обсяг пошкоджень, під час екскурсії підстанцією, розповів операційний директор «ДТЕК Київські регіональні електромережі» Олег Калюш.

Олег Калюш, операційний директор «ДТЕК Київські регіональні електромережі»

 

«Був приліт в кабельний канал, ми його вже відремонтували. Уламками посікло стіну, найбільших пошкоджень зазнали радіатори трансформаторів. Витекло масло, але, слава Богу, всередині все залишилось ціле. Ми позварювали дірки, пофарбували і ввели обладнання в роботу», - прокоментував операційний директор.

Стіна навколо підстанції посічена уламками ворожих боєприпасів

Енергетики вже відремонтували кабельний канал, по якому прокладений кабель від стіни

Сірою фарбою були зафарбовані місця пошкодження обладнання уламками снарядів

 

За словами Олега Калюша, також був пошкоджений силовий трансформатор Т-3 виробництва «Запоріжтрансформатор».

«Т-3 – на даний час у ремонті, був приліт міни прямо згори трансформатора. Ми міняли вводи, він ще не введений в роботу. Працюють інші два силові трансформатори. Ми працюємо у ремонтному режимі, але це не впливає на надійність енергозабезпечення споживачів», - пояснив Калюш.

Міна прилетіла згори в результаті чого були зруйновані вводи трансформатора Т-3

 

Калюш додав, що компанія змогла досить швидко відбудувати пошкоджену інфраструктуру завдяки власним складським запасам та допомозі європейських колег.

«Ми використовували все що в нас було на складах, звозили з Одеси, з Дніпра. Також було багато гуманітарної допомоги, особливо що стосується розподільчих мереж. Обладнання доставлялося з Європи, наприклад, генератори були з Бельгії, багато обладнання було доставлено з Польщі, країн Балтії», - додав він.