+38 (044) 425-55-56

Перспективи ринку M&A в Україні

Перспективи ринку M&A в Україні

№1-2 (1245-1246) от 11.01.202215.01.2022 00:00

Зростання угод злиття та поглинання (M&A) в будь-якій країні завжди свідчує про розвиток економіки. Цивілізований ринок M&A виступає необхідним елементом різноманітних структурних змін в галузях зокрема та економіці країни загалом.

АКТУАЛЬНИЙ КОМЕНТАР

Процеси злиття та поглинання відносяться до двох із п’яти форм реорганізації компаній. Ще існують такі як поділ, виділення та перетворення. В Україні є відповідне інституційне забезпечення. Особливо позитивно вплинув на цей процес Закон України "Про акціонерні товариства", в якому передбачено процедури реорганізації акціонерних товариств. Однак в Україні не існує єдиної системної статистики щодо угод зі злиття та поглинання. До таких угод також відносять і продаж об’єктів державної та комунальної власності у процесах приватизації. Наприклад, це приватизація спиртових заводів у цьому році. Після відкриття земельного ринку нині активно тривають процеси концентрації земельних паїв у окремих фізичних осіб. Використовуються різноманітні схеми, в тому числі заснування ФОПів з метою уникнення антимонопольного впливу. Процеси набирають обертів, адже багато пенсіонерів у сільській місцевості продають свої земельні паї. Про це свідчить маса білбордів на трасах із рекламою про оренду та купівлю земельних паїв. Можна прогнозувати, що у випадку, якщо окремими видами сільськогосподарських робіт стане невигідно займатися, тоді крупні землевласники будуть шукати нових покупців. Також у випадку допуску іноземців на цей ринок, ціна на землю сільськогосподарського призначення зросте, і нинішні великі землевласники почнуть її продавати. Тому на цьому ринку необхідна вкрай продумана державна політика. По суті нині тривають ті ж процеси злиття та поглинання на ринку землі.

Про теоретико-практичний підхід до розуміння ринку злиття та поглинання в Україні й міжнародний досвід можна ознайомитись у чудовій книзі Мирослава Табахарнюка "Гра на мільйон: практика злиття та поглинання в Україні". Як зазначає автор, "через світову кризу 2007-2008 рр. ринок M&A суттєво уповільнився. До глобальних проблем долучились традиційні українські "мінуси": політична нестабільність, низка перевиборів. Банківські активи, які ще два роки тому продавались із коефіцієнтом 5-8, стали чи не найризикованішими". Дійсно, процеси злиття та поглинання виступають індикатором стану економіки країни.

Якщо проаналізувати динаміку угод за останні п’ять років, то ми засвідчимось, що війна, пандемія негативно вплинули на кількість і якість таких угод в Україні. Лише в 2021 році в Україні вони суттєво активізувалися. Разом з тим, ми не побачимо присутності на цьому ринку великих стратегічних інвесторів. В той же час, як зазначає FinMarket, наприклад, американська фармацевтична компанія Pfizer Inc. купує у свого конкурента за більш ніж $6.7 млрд фармкомпанію Arena Pharmaceuticals Inc., що займається розробкою препаратів на лікування імунних захворювань. Вражає, наприклад, то, що Канадська Тихоокеанська залізниця хоче придбати за $25 млрд Kansas City Southern. Остання займається залізничними перевезеннями у США, Мексиці та Панамі. Процеси злиття активно відбуваються у IT-індустрії та фінансовому секторах. Загалом за підсумками 2021 року обсяг угод злиття і поглинання у світі може стати рекордним і скласти більше $4 трлн.

В Україні важливо розвивати цивілізований ринок злиття та поглинання. Адже такі угоди, якщо вони добросовісні, завжди мають велике економічне значення. По-перше, вони сприяють розвитку ринків, технологій і підвищенню конкурентоспроможності. По-друге, інтеграційні процеси завжди забезпечують підвищення синергії та формують ефект масштабу. Якщо прослідкувати історію будь-якої успішної транснаціональної корпорації, то можна засвідчити , що її успіх досягнуто в першу чергу за рахунок таких угод.

У той же час в Україні, на відміну від розвинутих країн, більшою мірою спостерігаються ворожі злиття та поглинання. Це пояснюється в першу чергу тим, що ринок цінних паперів не розвинутий і акції наших компаній не котируються на біржі. Тому і важко назвати реальну ринкову вартість активів компаній. Крім того, поки що відзначається низький рівень транспарентності та якості судової системи. Однак дослідження підтверджують, що багато українських компаній середнього та великого бізнесу нині готуються до угод злиття та поглинання. Тому в перспективі у найближчі 10 років, у разі економічної та політичної стабільності, кількість таких угод буде лише зростати.

Дмитро БАЮРА,
професор КНУ ім. Т. Шевченка