Наш старый сайт

Виклики війни: як оператори ГРМ оптимізують газові мережі та економлять гроші споживачів

Виклики війни: як оператори ГРМ оптимізують газові мережі та економлять гроші споживачів

03.08.2022

Війна призвела до масштабної міграції людей і бізнесу всередині країни. Ми є свідками і учасниками переміщення мільйонів людей, якого не було з часів Другої світової війни. Це стає викликом в тому числі і для газорозподільної галузі.

Війна призвела до масштабної міграції людей і бізнесу всередині країни. Ми є свідками і учасниками переміщення мільйонів людей, якого не було з часів Другої світової війни. Це стає викликом в тому числі і для газорозподільної галузі.

По-перше, в Україні відбувається суттєвий перерозподіл споживання природного газу. Наприклад, падіння попиту з боку підприємств та організацій супроводжується поступовим зростанням споживання в сегменті населення. В першу чергу завдяки введенню нових житлових комплексів в окремих областях. Все це впливатиме на стратегію розвитку газорозподільних мереж.

Але це стане своєрідним поштовхом для зростання розподіленого виробництва біометану.

Ми вважаємо, що довкола таких міст, як Вінниця, Хмельницький сформуються кластери споживання біометану. В цих регіонах зосереджені потужності з його виробництва. А успіх таких проектів залежить від наявності сталого споживання біометану поруч з місцем його виробництва. Тому доставка нового енергоносія споживачеві є новим завданням для газорозподільної інфраструктури України.

По-друге, руйнування великих об’єктів теплопостачання. Для таких регіонів, як Чернігівська, Сумська області, де серйозно постраждала інфраструктура міста, РГК зараз визначає потенціал газорозподільних мереж для переведення місцевих ТЕЦ на газ. Сучасний програмний комплекс Simone (Чехія) дозволяє здійснити гідравлічні розрахунки і отримати сформувати точні дані для проекту реконструкції.

Інколи більш доцільним є переведення населення на індивідуальне опалення. Наприклад, в Івано-Франківську, де була ліквідована міська ТЕЦ. Наші фахівці розробили проект з переведення 150 багатоповерхових будинків та 78 підприємств на індивідуальне опалення. Газовики проклали додатково сім кілометрів поліетиленових газопроводів і замінили 300 метрів сталевих. Загальна вартість проекту склала близько 45 млн грн і цей досвід може бути використаний в інших містах.

По-третє, регіони де інфраструктура зазнала великих руйнувань потребуватимуть докорінних змін. Для Харкова та Харківської області спеціалісти РГК займаються розрахунками та моделюванням нової системи газопостачання, яка буде відповідати сучасним стандартам.

Інструментарієм для розробки проектів редизайну є такі  програмні комплекси як SCADA, RGC GIS та Simone. З їх допомогою спеціалісти РГК можуть змоделювати газопостачання певного населеного пункту та визначити, де можна прокласти труби меншого діаметру, а в яких «шафах» немає потреби.

Наприклад, для одного з населених пунктів програмний комплекс Simone показав, що 20 із 38 шафових газорегуляторних пунктів є зайвими. Потенціал економії операційних витрат є по справжньому величезним і інвестиції в проекти редизайну є економічно доцільними в будь-якому масштабі. До того ж подібні проекти економлять гроші споживачів.

Зараз в Україні використовується лише чверть потужності газорозподільної системи, проте обслуговувати її потрібно всю. Це означає, що споживачам необхідно утримувати 75% незатребуваної ними потужності мереж – плата за це закладена у тариф за розподіл газу.

Проекти редизайну дозволяють поступово прибирати зайве. Виводити з експлуатації надлишкове обладнання та модернізувати існуючу систему: замінити кілька старих газорегуляторних пунктів (ГРП) на один сучасний, а замість великої труби прокласти поліетиленову трубу меншого діаметру.

До того ж, сучасне газове обладнання потрібно рідше обслуговувати, що дає можливість знизити операційні витрати підприємства. Наприклад, у регуляторах тиску газу радянського зразка клапани потрібно міняти раз на рік – бо вони швидко зношуються, а в італійських – лише раз на 7 років. Ремонтним бригадам не потрібно зайвий раз їздити, а значить оператор ГРМ економить кошти клієнтів.

Оператори ГРМ, що працюють під брендом РГК, працюють над редизайном мереж впродовж останніх 5 років. Так, впродовж 2018-2021 років було реалізовано 34 проекти на загальну суму 66 млн. грн. Завдяки цьому оператори ГРМ щороку економлять понад 10 млн грн.

Деякі з реалізованих проектних рішень вже перевірені війною. Наприклад, у Чернігові ШГРП виробництва RGC Production змогли забезпечити розподіл газу навіть під час ударів авіації та артилерії. А в Харкові постачання газу не припинялось навіть тоді, коли мережі були охоплені полум’ям, що дало змогу аварійним бригадам провести ремонти без відключення споживачів. Використання сучасного обладнання дає можливість знизити технологічні витрати газу до мінімального рівня та забезпечити споживачеві безперебійне постачання газу.

Ще один напрямок модернізації - системи телеметрії. Вони дозволяють скорочувати операційні витрати по обслуговуванню об’єктів критичної інфраструктури в рази. Ці системи віддалено передають дані про обсяги, тиск температуру газу і навіть інформацію про нештатні ситуації.

Інформацію від всіх пристроїв дистанційної передачі даних, встановлених на мережах, збирає система SCADA. Вона здана отримувати та обробляти дані з 1 млн датчиків та виявляти відхилення у роботі газових мереж – наприклад, якщо десь станеться пошкодження чи порушиться робота окремих вузлів. Зараз ці дані часто збираються газовиками, яким треба відвідувати ГРП по кілька разів на місяць.

Програмні комплекси та сучасне газове обладнання працюють в єдиному комплексі, що дозволяє точно відстежувати стан газових мереж, планувати їхній довгостроковий розвиток та реагувати на зміни у споживанні природного газу. Це стало б у нагоді в багатьох випадках мирного і не дуже життя.

 

Тому спрямування коштів на проекти редизайну в об’єкти критичної інфраструктури –це найбільш ефективна інвестиція на сьогодні. Основна складність – визначення джерела фінансування таких проектів. Війна чітко продемонструвала переваги сучасної та технологічної інфраструктури. До того ж ці інвестиції дозволять зменшувати фінансове навантаження на споживачів газу.

Водночас потреба в газі зростає у західних регіонах країни, де чисельність мешканців збільшилась через міграцію. Там з початку травня стрімко відновилося будівництво багатоповерхівок, які раніше стояли на консервації. Вочевидь, будуть будуватися нові мікрорайони. Все це вплине на стратегію розвитку мереж.

Також дуже сильно на споживання газу в містах впливатиме виробництво тепла. Наприклад, у містах, де теплоцентралі були знищені (Кременчуцьку ТЕЦ обстрілювали ракетами чотири рази) місцева влада планує перехід до розподіленої генерації тепла.

Це означає або будівництво нових котелень (у тому числі газових), або відновлення роботи законсервованих котелень.

В разі ж відмови від централізованого теплопостачання в окремих обласних центрах акцент переноситься на індивідуальне опалення. Тому з’являться потреба у збільшенні діаметрів або підвищенні тиску в газопроводах для забезпечення нових потреб клієнтів.

У зв’язку з цим перед фахівцями РГК постає завдання переобладнати мережі на технологічно іншому рівні. Там, де споживання газу впало, слід проводити так званий редизайн мереж, щоб привести газову інфраструктуру до нинішніх потреб споживачів.

А там, де газу буде потрібно більше, слід встановити потужніше газорегулювальне обладнання, збільшити діаметри газопроводів та/або підвищити у них робочий тиск.

При редизайні також буде відразу передбачатися можливість для підключення до газорозподільних мереж виробників біогазу – це дасть змогу споживати біогаз в тому ж самому регіоні, де він виробляється.

 

Валерія Романова, керівник проектів по бюджетуванню РГК