Наш старый сайт

"Енергоатом": чисте безвуглецеве майбутнє України

"Енергоатом": чисте безвуглецеве майбутнє України

№51 (1244) от 21.12.202123.12.2021

Весь сучасний світ зараз стоїть перед викликами зміни клімату. Відмова від викопних видів палива, зменшення вуглецевого сліду переважно асоціюються із сонячними електростанціями, вітряками, енергоефективністю. Атомна енергетика практично не фігурувала у публічному просторі по сусідству з декарбонізацією та "зеленою" енергетикою.

Проте світова енергетична криза показала, що відмова від вугілля та газу неможлива без атомної енергетики.

Міжнародне агентство з атомної енергії вперше за 10 років збільшило прогнози зростання атомної енергетики вдвічі до 2050 р. У МАГАТЕ заявляють, що ядерна енергія відіграватиме незамінну роль у виробництві низьковуглецевої енергії.

Десять європейських країн на чолі з Францією виступають з ініціативою визнати атомну енергію "зеленою".

Європейська Комісія найближчим часом планує роз’яснення статусу атомної енергії відповідно до таксономії ЄС щодо "зеленого" фінансування. Позитивне рішення означатиме, що мирний атом стане складовою політики декарбонізації Європи. І Україна на вістрі світового тренду в пріоритетності розвитку атомної енергетики.

Атомні електростанції є опорою енергетичної системи України і фундаментом національної енергетичної безпеки. Частка атомної енергії в енергобалансі України становить понад 55%. До 2030 р. вона збільшиться до 68%.

В умовах світової енергетичної кризи, що очікувано позначилася і на українській енергетиці, атомні електростанції стали запорукою стабільного опалювального сезону. На повну потужність вперше в історії запрацювала Запорізька АЕС. Уперше в історії "Енергоатом" працює 14 з 15 енергоблоків, виробляючи рекордну кількість електроенергії на добу — 300 млн кВтг. Зараз атомні потужності допомагають нам економити вугілля, яке в дефіциті на світових ринках.

Проте атомна енергетика не лише ситуативно може замістити вугільну генерацію. Вона може стати стратегічною заміною викопного палива. Вже сьогодні завдяки "атомці" український енергетичний мікс на 70% складається з чистої електроенергії. Це фактор декарбонізації не лише України. Після інтеграції з європейською системою ENTSO-E Україна відіграватиме значну роль і в декарбонізації європейської енергетики.

Впевнений, що невдовзі електроенергія з наших атомних станцій стане частиною європейської, а Україна зарекомендує себе як надійний постачальник.

Для цього, безумовно, необхідний сталий розвиток галузі. За останні роки ми зробили багато для досягнення цієї мети. Ми диверсифікуємо постачання ядерного палива на українські АЕС. Вже половина українських енергоблоків працюють на паливі американської компанії Westinghouse. Також у диверсифікації джерел постачання ядерного палива Україні сприятиме Велика Британія.

Ще одним важливим досягненням є добудова Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Цей унікальний об’єкт не лише дасть нам заощаджувати $200 млн щороку. ЦСВЯП нарешті знищив залежність України від Росії у сфері зберігання відпрацьованого ядерного палива.

Потенціал для розвитку

25-річчя НАЕК "Енергоатом" відзначилося підписанням знакових для української атомної енергетики стратегічних документів.

Так, підписаний у вересні меморандум з компанією Westinghouse щодо будівництва нових атомних енергоблоків в Україні отримав своє продовження у двох угодах, що передбачають конкретну участь компанії в добудові 4 блока Хмельницької АЕС та наданні тренажера для підготовки кваліфікованих спеціалістів. Будівництво нових енергоблоків відбуватиметься за інноваційною технологією АР1000.

Також підписали меморандум з американською компанією NuScale щодо вивчення можливості будівництва в Україні малих модульних реакторів. Атомна галузь має для цього значний кадровий потенціал. В "Енергоатомі" працює понад 35 тисяч висококваліфікованих працівників. Наші науковці та інженери-атомники знані далеко за межами України, їхній досвід високо цінується у провідних державах світу.

Так, "Енергоатом" має колосальний технічний і технологічний потенціал для розвитку. А Міненерго зі свого боку вже підготувало план для повноцінної його реалізації. Наступного року маємо завершити корпоративну реформу Компанії. Корпоратизація сприятиме більш ефективній роботі підприємства завдяки прозорому незалежному, збільшенню інвестиційної привабливості й можливості залучення коштів з різних джерел. Розраховуємо, що вже у травні 2022 р. має бути створена наглядова рада — ці плани вже відображено у меморандумі з МВФ. Завдяки впровадженню найкращих принципів корпоративного управління за міжнародними стандартами ОЕСР "Енергоатом" стане справжнім національним чемпіоном!

Вітаю всіх з 25-річчям НАЕК "Енергоатом"! Держава високо цінує працю кожного працівника атомної галузі, відданість професії та неоціненний внесок у зміцнення енергетичної незалежності України.

Герман ГАЛУЩЕНКО,
Міністр енергетики України