Наш старый сайт

Ігор ПОЛОВИЧ: "Южно-Український енергокомплекс — гарант стійкості національної енергосистеми на півдні"

Ігор ПОЛОВИЧ: "Южно-Український енергокомплекс — гарант стійкості національної енергосистеми на півдні"

№51 (1244) от 21.12.202127.12.2021

Стратегічне розташування Южно-Українського енергетичного комплексу на річці Південний Буг дало змогу поєднати в одному місці три генеруючі потужності — Южно-Українську атомну станцію, Олександрівську гідроелектростанцію і Ташлицьку гідроакумулюючу електростанцію. Комплекс генерує близько 10% в структурі загального виробництва електроенергії в Україні та забезпечує потреби п’ятимільйонного населення і промисловості Миколаївщини, Одещини, Херсонщини й Кіровоградщини.

ЛЮДИ СПРАВИ

Особливість Южно-Українського енергетичного комплексу полягає в його потужностях та його функціоналі. Ми експлуатуємо три блоки-мільйонники АЕС (по 1000 МВт кожен) та по два гідроагрегати на Олександрівській ГЕС (потужністю по 11.5 МВт) і Ташлицькій ГАЕС (по 160 МВт в генераторному режимі). Таке поєднання дає не лише додаткові кіловати для енергосистеми України, а й значно підвищує безпеку АЕС.

Для ядерної безпеки енергоблоків дуже важлива наявність аварійних джерел електропостачання. У ЮУАЕС залишається можливість подати напругу на обладнання систем безпеки навіть за відмови аварійних дизель-генераторів, призначених для підтримання енергоблоків у безпечному стані. У пригоді тут стануть гідроагрегати каскаду ГЕС-ГАЕС. Розроблена на такий випадок схема енергопостачання власних потреб атомної станції дозволяє подати напругу на обладнання для підтримки в безпечному стані енергоблоків протягом тривалого періоду — до 17 годин. Цього часу має вистачити для відновлення нормальної схеми живлення від зовнішньої електромережі, або відновлення працездатності аварійних дизель-генераторів.

Головна місія нашого підприємства — безпечне виробництво електроенергії. Умов і шляхів досягнення цієї мети багато, і що найголовніше — у цьому процесі не існує дрібниць. Та не менш важливо, що наш об’єкт має реальні перспективи подальшого розвитку як щодо ядерно-енергетичної, так і гідротехнічної складової.

Цього року увійшли в завершальну фазу масштабні інвестиційні проекти, що покликані збільшити обсяги виробництва. У травні відбулися комплексні випробування першого пускового комплексу в рамках проекту реконструкції технічного водопостачання ЮУАЕС. 1 червня відбувся пуск двох бризкальних басейнів. Повна реалізація цього проекту дозволить уникнути втрат виробництва електроенергії на ЮУАЕС через високу температуру циркуляційної води та зняти обмеження потужності атомних енергоблоків, що викликані недостатньою охолоджувальною здатністю Ташлицького водосховища в теплу пору року. Завершити реконструкцію у повному обсязі планується в 2022 р. За розрахунками фахівців, введення в роботу п’яти бризкальних басейнів знизить температуру циркуляційної води на 7°С, що дозволить щороку додатково відпускати у енергосистему в середньому близько 700 млн кВтгод електроенергії.

Зараз енергоблоки № 1, № 2, № 3 Южно-Української АЕС перебувають у стадії довгострокової експлуатації. Дозвіл на експлуатацію першого "мільйонника" спливає наприкінці 2023 р. Попереду в нас — чергова переоцінка безпеки. У вересні завершено одну з обов'язкових процедур — здійснено контроль корпусу реактора зсередини. У цьому нам допомогли колеги з Хмельницької АЕС. Отримані результати свідчать про те, що строк служби корпусу реактора, і, як наслідок, виробниче життя енергоблока №1 можна продовжувати.

Невдовзі розпочнеться реалізація ще одного важливого проекту — реконструкції Вознесенської ГЕС. Ця станція вже давно не працює. Її відродження дасть можливість не лише відновити важливий енергетичний об’єкт "зеленої" генерації, а й створити родзинку туристичної інфраструктури загальнодержавного рівня — з неповторним ландшафтом і краєвидами. Потужність станції становитиме 9.5 МВт. Як відомо, малі ГЕС рентабельні та екологічні. Тож це буде значний внесок у розбудову екологічно чистих енергетичних систем загалом. Реалізація цього проекту розпочнеться з наступного року.

До переліку з 13 пріоритетних для держави інвестиційних проектів на період до 2023 р. входить Ташлицька гідроакумулююча електростанція. 23 грудня 2021 р. — нова віха в історії ТГАЕС — пуск третього гідроагрегата. Введення в експлуатацію ще одного агрегата гідроакумулюючої станції збільшить маневрені потужності енергосистеми України, і таким чином підвищить її надійність. Як аварійний, так і частотний резерви ГАЕС буде задіяно під час інтеграції української енергосистеми в європейське об’єднання операторів енергосистем для покриття попиту на маневрову електроенергію із забезпеченням вимог щодо її якості. Третій гідроагрегат Ташлицької ГАЕС — наш внесок в енергонезалежність держави та турбота про інтереси людей — забезпечення їхніх потреб в електроенергії й теплі, чистота довкілля та відновлення природного балансу територій, на яких вони мешкають.

Ігор ПОЛОВИЧ,
генеральний директор Южно-Української АЕС,
ДП "НАЕК "Енергоатом"