Наш старый сайт

Тарас ТОКАРСЬКИЙ: "Енергоатом" продовжить розширювати глобальне партнерство"

Тарас ТОКАРСЬКИЙ: "Енергоатом" продовжить розширювати глобальне партнерство"

№51 (1244) от 21.12.202124.12.2021

Сьогодні весь світ намагається об’єднати зусилля в боротьбі зі спільною проблемою глобального потепління клімату. Паризька кліматична угода, схвалена 12 грудня 2015 р. на Конференції ООН із проблем клімату (COP21), встановила нові амбітні цілі для всього людства — не допустити зростання глобальної середньої температури більше 2°C (по можливості — не більше 1.5°C) відносно показників доіндустріальної епохи. Зобов’язання зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу взяли на себе всі держави, зокрема і Україна.

ЛЮДИ СПРАВИ

Підтримуючи прагнення всього світу до скорочення викидів парникових газів і в контексті імплементації європейського зеленого курсу, "Енергоатом" реалізує послідовну політику, спрямовану на підтримку і збільшення обсягів виробництва дешевої і чистої електроенергії для прискорення "зеленого" енергопереходу в Україні. Колектив "Енергоатома" усвідомлює свою відповідальність за клімат і майбутнє планети, і готовий впроваджувати нові ядерні технології задля заміщення вугільної генерації в майбутньому і досягнення кліматичної нейтральності України.

За час існування НАЕК "Енергоатом", яка цього року святкує 25-річчя своєї діяльності, атомна енергетика стала важливим фактором енергетичної стабільності країни. Сьогодні, у непростий час для України, в умовах дефіциту ресурсів для нормальної експлуатації теплових електростанцій і непередбачуваної роботи відновлюваної генерації, атомна генерація виробляє понад 55% електроенергії в загальному енергобалансі країни, а в пікові періоди зимового сезону — понад 65%. За цим показником "Енергоатом" входить до 10 найбільших виробників атомної електроенергії у світі.

Одна із стратегічних цілей Компанії — нарощування виробництва атомної електроенергії за рахунок будівництва нових потужностей, що, безумовно, неможливо без залучення наших міжнародних партнерів.

Нинішній 2021 рік має ознаменувати початок нового етапу, як у розвитку потужностей атомної енергетики України, так і в кардинальному підвищенні її безпеки, за рахунок будівництва нових енергоблоків на основі найпередовіших світових технологій. 31 серпня 2021 р. у м. Вашингтоні (США) в присутності Президента України Володимира Зеленського керівник ДП "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін і президент та головний виконавчий директор компанії Westinghouse Патрік Фрагман підписали Меморандум про взаєморозуміння, який передбачає будівництво п’ятьох нових атомних енергоблоків за технологією AP-1000 в Україні. Пілотним майданчиком для будівництва енергоблоків АР1000 стане Хмельницька АЕС. 22 листопада 2021 р. під час Міжнародної конференції "Атомні можливості для розвитку країни" вже були укладені перші договори в рамках реалізації цього проекту.

У довгострокових планах компанії також впровадження технології малих модульних реакторів в Україні. З цією метою 1 вересня 2021 р. під час згаданого візиту до Вашингтону був підписаний меморандум про взаєморозуміння з провідним американським розробником цієї технології — компанією NuScale Power.

Застосування зазначених американських технологій із системами пасивної безпеки та проектними особливостями, які дозволяють скоротити терміни і вартість будівництва, надасть "Енергоатому" можливість забезпечувати найвищий рівень безпеки, її інноваційність та допоможе Україні досягти цілей декарбонізації, використовуючи чисту, надійну та доступну ядерну енергію.

У контексті поточної роботи українських АЕС міжнародна діяльність "Енергоатома" спрямована на підвищення рівня безпечної експлуатації, модернізацію та продовження термінів експлуатації діючих енергоблоків. Прагненням підвищити експлуатаційну безпеку АЕС та готовність використовувати кращу світову практику АЕС є рішення запрошувати до України міжнародні місії МАГАТЕ та Всесвітньої Асоціації операторів, які експлуатують атомні електростанції.

Виклики, які постали перед Україною починаючи з 2014 р., змінили характер і пріоритети міжнародної технічної допомоги. В умовах агресії з боку Російської Федерації пріоритетними стали питання удосконалення та модернізації фізичної безпеки та захищеності ядерних об’єктів. З цієї метою була активізована робота у рамках Ініціативи Групи Семи "Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення" (G7 GР), у контексті якої за підтримки США, Німеччини, Швеції та Норвегії проводиться переоснащення систем фізичного захисту на всіх енергоблоках українських АЕС.

Загалом, за час свого існування ДП "НАЕК "Енергоатом" встановило партнерські відносини з десятками іноземних компаній з США, Канади, Франції, Великої Британії, Японії, Південної Кореї, Китаю та інших країн, і не планує на цьому зупинятись, прагнучі постійно вдосконалювати і підвищувати ефективність своєї діяльності через глобальне партнерство.

Тарас ТОКАРСЬКИЙ,
директор з міжнародного
співробітництва НАЕК "Енергоатом"