Наш старый сайт

Дмитро ВЕРБИЦЬКИЙ: "Здобутки ЗАЕС надають тверду впевненість у майбутньому всієї атомної енергетики України"

Дмитро ВЕРБИЦЬКИЙ: "Здобутки ЗАЕС надають тверду впевненість у майбутньому всієї атомної енергетики України"

№51 (1244) от 21.12.202128.12.2021

Запорізька АЕС є найбільшою атомною електростанцією в Європі та Україні, крім цього, колективу станції є ще багато чим пишатися. За роки своєї роботи станція реалізувала ряд важливих проектів, серед яких і диверсифікація поставок ядерного палива, і добудова енергоблока, і будівництво власного пристанційного сховища для відпрацьованого ядерного палива.

ЛЮДИ СПРАВИ

Всі ці факти, а точніше здобутки, можна показати у наступному переліку:

Факт №1. ЗАЕС — найбільша атомна електростанція в Україні та Європі, що своїми шістьма енергоблоками генерує в об’єднану енергетичну систему понад 40% електроенергії, яка виробляється атомними електростанціями України, та п’яту частину від загального виробництва електроенергії у державі. Запорізькі атомники виробили понад 1 230 млрд кВтг екологічно чистої електроенергії.

Факт №2. Шостий енергоблок ЗАЕС став першим потужним атомним об’єктом, уведеним в експлуатацію в незалежній Україні у жовтні 1996 р.

Факт №3. На ЗАЕС знаходиться найбільший у світі комплекс гідротехнічних споруд. Технічне водопостачання — оборотне і базується одразу на трьох типах охолоджувачів: бризкальних басейнах, градирнях та ставку-охолоджувачі. Комплекс ЗАЕС — унікальний. Жодна інша атомна станція не має подібної циркуляційної системи з настільки розвиненою структурою сполучень. Площа гідротехнічного цеху — близько 10 км2, а обсяг води в циркуляційній системі — 47 млн м3.

Факт №4. Запорізькі атомники є першими у продовженні строку експлуатації блока з реактором ВВЕР-1000 серії В-320. Масштабна модернізація обладнання енергоблоків задля підвищення рівня безпеки дозволила продовжити термін експлуатації вже п’яти блоків Запорізької АЕС. Наразі запорізькі атомники готуються до продовження термінів експлуатації шостого блока атомної станції.

Факт №5. На ЗАЕС вперше на пострадянському просторі було введено в промислову експлуатацію інформаційно-вимірювальну систему "Кільце", яка дозволяє в автоматичному режимі здійснювати безперервний контроль радіаційного стану у зоні спостереження навколо атомної станції. Протягом всього періоду експлуатації контроль радіаційної безпеки на ЗАЕС постійно вдосконалюється і розвивається. Введена в промислову експлуатацію система КАДО і J-RODOS (онлайн система прийняття рішень у разі радіаційної аварії). Для ефективної роботи системи працює метеокомплекс MAWS 301.

Факт №6. На майданчику ЗАЕС створено один з найбільших навчальних центрів Європи — навчально-тренувальний центр з його унікальним тренажерним комплексом спеціальної підготовки ремонтного персоналу для атомної енергетики, у складі якого — перший повномасштабний тренажер реакторної установки ВВЕР-1000 з діючою сучасною машиною для перевантаження ядерного палива. Комплекс використовує нові централізовані системи підготовки та підтримки кваліфікації ремонтного персоналу і навчає не лише працівників Компанії, а й зарубіжних фахівців-атомників, студентів вітчизняних і закордонних навчальних закладів.

Факт №7. Вперше і лише на ЗАЕС створене сховище сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива на пристанційному майданчику. 20-річна безпечна експлуатація сховища довела його надійність, ефективність і економічну доцільність.

Факт №8. На ЗАЕС уведено в промислову експлуатацію сучасний вдосконалений комплекс з переробки радіоактивних відходів. Нове обладнання, на якому випробувані технології спалювання, суперпресування і дезактивації, повністю відповідає останнім світовим тенденціям в сфері поводження з РАВ та є найсучаснішим з існуючих на даний момент. З введенням комплексу в експлуатацію ЗАЕС отримала повний цикл поводження з радіоактивними відходами — від їх утворення до глибокої переробки і отримання кінцевого продукту, придатного для передачі на остаточне зберігання чи захоронення.

Факт №9. На ЗАЕС процес диверсифікації постачань ядерного палива розпочався в червні 2016 р., коли в активну зону реактора п’ятого енергоблока, вперше за більш ніж 30-річну історію експлуатації станції, були завантажені 42 тепловиділяючі збірки виробництва компанії Westinghouse. Це був прорив у диверсифікації постачання палива для українських АЕС. Вже в 2019 р. активна зона енергоблока №5 була повністю завантажена паливом Westinghouse. В 2021 р. запорізькі атомники завершили перехід на паливо Westinghouse на енергоблоках №1, №3 та №4.

Факт №10. Наприкінці 2020 р. ЗАЕС отримала змогу працювати на повну потужність 6000 МВт (до цього було обмеження до 5300 МВт). Адже було збудовано та введено в експлуатацію повітряну лінію електропередачі 750 кВ Запорізька АЕС — підстанція "Каховська". Наразі шість енергоблоків станції працюють без будь-яких мережевих обмежень і несуть рекордне навантаження до 6100 МВт на годину.

Я переконаний, що описані вище здобутки колективу ЗАЕС зокрема та компанії "Енергоатом" загалом дають тверду впевненість у світлому майбутньому для всієї атомної енергетики України.

Дмитро ВЕРБИЦЬКИЙ,
т. в. о. генерального директора
Запорізької АЕС, ДП "НАЕК "Енергоатом"