+38 (044) 425-55-56

Олег БОЯРИНЦЕВ: "За високий професіоналізм українських атомників поважають у всьому світі"

Олег БОЯРИНЦЕВ: "За високий професіоналізм українських атомників поважають у всьому світі"

№51 (1244) от 21.12.202106.01.2022 00:00

Персонал "Енергоатома" — це майже 35 тисяч висококваліфікованих працівників

"Енергоатом" — сучасне державне підприємство, що розвивається та постійно покращує свої виробничі результати. Про те, яка соціальна політика "Енергоатома", чи є в компанії механізм підтримки своїх працівників і як відбувається виробнича підготовка спеціалістів-атомників — у розмові з виконавчим директором з персоналу НАЕК "Енергоатом" Олегом БОЯРИНЦЕВИМ.

— Яка на сьогодні соціальна політика компанії "Енергоатом"? Чи відчувають працівники підтримку з боку компанії?

— Ми докладаємо максимум зусиль, щоб наша соціальна політика була стабільною, а Колективний договір — надійним захисником інтересів трудового колективу. І на сьогодні він виконується на 100%.

У 2021 р. середня заробітна плата в Компанії досягла 39 тис грн, на 13% зріс фонд оплати праці, на 20% — витрати на соціальний розвиток. Ми збережемо цю позитивну динаміку і у наступному році, вкотре підтвердивши свій статус одного з кращих та соціально відповідальних роботодавців країни. Так, у 2022 р. фонд оплати праці буде збільшено на 11%, а середня заробітна плата складатиме 43 тис грн на місяць.

Спільно з профкомом ми забезпечуємо оздоровлення працівників і членів їх сімей, включаючи дітей. І на це також витрати щорічно зростають. Якщо у 2021 р. загальний розмір відрахувань профкому складає 341 млн грн, то у наступному буде майже 430 млн грн.

У нас діє розвинута система пільг та компенсацій, якими ми пом’якшуємо скрутні ситуації, що можуть виникати у житті кожного із працівників Компаніі. Тобто ми активно піклуємося про те, щоб психологічний стан персоналу дозволяв активно і ефективно працювати та забезпечувати належним чином безпечну експлуатацію атомних станцій.

— Чи є медичне страхування персоналу?

— Вже 2 роки в Компанії працює проект з добровільного медичного страхування працівників. Всі добре знають його умови, і кожен вибирає для себе як пакет страхування, так і страхову компанію. І якщо у 2020 р. відсоток застрахованих складав 56% (19 528 працівників), то у 2021 р. він зріс до 73% (24 966 працівників).

Завдяки програмі страхування працівники Компанії отримують цілодобову медичну допомогу, супровід лікарів-кураторів страхової компанії в період лікування, медичні послуги в будь-яких лікувальних закладах країни.

— Наразі чергове загострення ситуації з COVID‑19 у світі. Компанія бере участь у протидії цій хвороби?

— Звичайно, що так. У містах-супутниках АЕС, де локально розміщений персонал атомної станції, ми спільно з профспілковим комітетом придбали 8 міні-лабораторій iChroma та тести для обстеження персоналу на COVID-19.

Як соціально відповідальна Компанія, "Енергоатом" рік тому виступив з ініціативою постачання медичного кисню для хворих.

На трьох атомних станціях ЗАЕС, РАЕС та ХАЕС ми переобладнали азотно-кисневі станції з тим, щоб значно збільшити виробництво кисню для потреб лікарень. Якість кисню є досить високою, що було підтверджено МОЗ у ліцензійних документах. Щодобово ми постачаємо 250-300 великих балонів у лікарні Запорізької, Рівненської та Хмельницької областей майже безкоштовно, зі знижкою 99%.

— Який стан справ із вакцінацією працівників? Багато у вас випадків відмов від щеплень?

— На сьогодні (15 грудня — Ред.) 92% персоналу НАЕК "Енергоатом" з майже 35-тисячного колективу є вакцінованим. Усі наші працівники розуміють відповідальність та обов’язковість цього процесу для атомників відповідно до прийнятих урядом рішень. Переважна кількість невакцінованих осіб має або медичні протипоказання, або ще не сплив 90-денний термін після їхньої хвороби. Однак, на жаль, є випадки поодиноких відмов від вакцинування. Ці співробітники уже тимчасово відсторонені від роботи. Серед них немає оперативного експлуатаційного персоналу, критичного для безпечної експлуатації АЕС.

— Давайте перейдемо до навчання. Як правильно професійно підготовити технічного спеціаліста-атомника?

— У "Енергоатома" надзвичайно сильна технічна команда. Сьогодні персонал Компанії — це майже 35 тис висококваліфікованих працівників, понад 400 з яких — ліцензований персонал. За високий професіоналізм українських атомників поважають у всьому світі. Специфіка підготовки кадрів для АЕС дещо відрізняється від інших сфер, адже процес навчання фахівців-атомників триває впродовж усієї трудової діяльності. Шлях майбутнього атомника розпочинається ще зі школи, де потрібно мати хист до фізики та математики. Після школи, вступ до профільних закладів вищої освіти, які готують спеціалістів для роботи на АЕС. Сьогодні — це КПІ ім. Ігоря Сікорського, Одеський політехнічний університет та Львівська Політехніка, де є відповідний напрям підготовки — "атомні електричні станції". На інші інженерні спеціальності фахівців готують ще у Вінниці, Харкові та інших ВНЗ країни. З цього року введений в дію новий формат дуальної освіти. Цей формат передбачає, що після отримання базової вищої освіти студент, вступаючий на магістратуру, при бажанні швидше освоїти майбутню професію, укладає договір з "Енерго­атомом" і вже на цьому етапі працевлаштовується в Компанію. Таким чином, він отримує практичний досвід, бо 60% свого навчання працює на виробництві, а теоретичні знання отримує чи безпосередньо в інституті, чи дистанційно. В результаті ми маємо готового фахівця відразу по закінченні магістратури. Йому не потрібен час на адаптацію та оволодіння професією.

— Добре, спеціаліст приступає до роботи на атомній станції. Що далі?

— У випадку успішності навчання молодий фахівець після випуску може потрапити на атомну стацію на найнижчі робітничі посади, наприклад, обхідника турбінного обладнання чи оператора в реакторний цех. Початок роботи з таких посад не випадковий. Він дозволяє молодим фахівцям краще дізнатись про роботу основного та допоміжного обладнання, набратися досвіду та поступово просуватись до інженерних посад. Зав­дяки постійному навчанню в навчально-тренувальних центрах АЕС, молодий працівник, при наявності здібностей та успішно складених іспитів, отримує відповідну ліцензію Держатомрегулювання. Тепер він може дійти до керівних оперативних посад — оператора блочного щита керування, начальника зміни блока, начальника зміни станції чи навіть головного інженера АЕС.

— Cкільки часу потрібно для підготовки?

— Підготовка персоналу в Компанії складає близько 110 тисяч людино-курсів на рік, більша частина яких припадає на навчально-тренувальні центри АЕС, де проводиться підготовка експлуатаційного та інженерного персоналу. Щорічно на підготовку персоналу Компанія витрачає десятки мільйонів гривень. Саме тому фахівці Компанії мають найвищий рівень кваліфікації та є затребуваними у всьому світі.

Кожна посада на станції потребує спеціальних знань та підготовки, і чим вона вища, тим більше відповідальності та можливих наслідків.

— А які ще існують форми підготовки персоналу?

— Крім постійного навчання, важливим елементом підготовки персоналу АЕС є наставництво та передача досвіду. Досвід експлуатації — одне з важливих понять в атомній галузі. Досвіду не можливо навчитись, його можна лише набути. Саме тому більш досвідчені фахівці передають цей досвід молоді, і такий механізм реалізований на всіх АЕС та цілком заохочується…

— Скажіть, а є серед атомників династії працівників?

— Так, і це природньо випливає саме зі щойно нами обговореного. Саме важливість передачі досвіду є перед­умовою появи ще одного феномену — атомних династій, яких на АЕС України д­остатньо багато. Династії можуть налічувати понад п’ять членів родини, від діда до онука, які в різний час працювали або працюють на одній АЕС. Загальний стаж роботи деяких династій на АЕС складає понад 100 років, що дійсно вражає.

— Чи правда, що у "Енергоатома" є один з найкращих навчальних центрів у Європі, це так?

— Так і є. На майданчику Запорізької АЕС знаходиться навчально-тренувальний центр з унікальним тренажерним комплексом спеціальної підготовки ремонтного персоналу для атомної енергетики. До речі, у його складі — перший в своєму роді повномасштабний тренажер реакторної установки ВВЕР-1000 з діючою сучасною машиною для перевантаження ядерного палива. Комплекс використовує нові централізовані системи підготовки та підтримки кваліфікації ремонтного персоналу і навчає не лише працівників Компанії, а й зарубіжних фахівців-атомників, студентів вітчизняних і закордонних навчальних закладів.

— А як "Енергоатом" вирішить проблему з кадрами під час будівництва нових потужностей?

— Будівництво нових блоків АЕС потребує більшої кількості спеціалістів, які здатні забезпечити їх запуск та експлуатацію з дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки. Для підвищення ефективності та якості підготовки молодих фахівців, а також для їхньої підготовки за новою для нас реакторною технологією АР1000 теплоенергетичний факультет КПІ перетворено в Інститут атомної та теплової енергетики.

Крім того, в рамках глобального співробітництва з Westinghouse спільно з американськими колегами ми розпочали підготовку спеціальних програм навчання. Попередньо очікується, що фахівці Westinghouse спочатку проводитимуть підготовчий ознайомлювальний курс, а потім — поглиблений для експлуатаційного персоналу з використанням повномасштабного тренажеру та наступним складанням екзаменів і отриманням ліцензії.

До речі, це буде найбільшим проектом навчання українських інженерів у США. Це буде унікальна форма та досвід, які принесуть в Україну нові знання високих технологій та навички користування ними.