Наш старый сайт

Синергія співпраці

Синергія співпраці

№51 (1244) от 21.12.202128.12.2021

"Енергоатом" та Westinghouse підписали угоди для будівництва енергоблоків АР1000

22 листопада 2021 р. відбулася знакова подія для українського паливно-енергетичного сектору. Під час конференції "Атомні можливості для розвитку країни", яка була організована НАЕК "Енергоатом" на честь 25-річчя компанії, були підписані дві важливі угоди із довготривалим і стратегічним партнером "Енергоатома" — американською інжиніринговою компанією Westinghouse, яка є визнаним світовим лідером в сфері технологій для атомної енергетики. Укладені контракти відкривають шлях до будівництва в Україні нового, сучасного і безпечного енергоблока АР1000, який вже має успішний досвід реалізації серед інших країн. Більше того, тісна взаємодія з американським партнером дозволить Україні через 10 років вийти на будівництво власних енергоблоків, що здешевить вартість будівельних робіт та відновить статус України як потужної промислової і технологічної держави.

Підписані угоди

Під час конференції "Енергоатом" та Westinghouse підписали наступні дві угоди:

  • угода про розробку техніко-економічного обґрунтування (про надання послуг з підтримки розробки проекту ядерної установки AP-1000 для її будівництва на майданчику Хмельницької АЕС);
  • угода про постачання українській стороні обладнання, а саме про закупівлю тренажера та обладнання з тривалим терміном виготовлення для ядерної установки AP-1000 на майданчику ХАЕС. Тренажерне обладнання буде необхідне для навчання персоналу та вивчення роботи нового типу реактора АP-1000 (потужністю до 1 100 МВт).

  
Коментуючи підписані документи, президент та генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман зазначив наступне: "АР1000 — це найсучасніший реактор. Ми говорили про Фукусіму, в цьому світлі зазначу, що системи безпеки блока АР1000 спроектовані протистояти саме таким аваріям. Дуже важлива особливість цього проекту — це підтримка роботи пасивних систем безпеки. Ця технологія — вже ліцензована у багатьох країнах і вона показала гарні економічні результати".

СЕО Westinghouse підкреслив, що нашій країні треба буде виводити з експлуатації енергоблоки радянського дизайну і модернізувати діючі АЕС, а саме головне — будувати нові енергоблоки.

"Westinghouse може допомогти у всіх трьох питаннях. Ми можемо розвивати безвуглецеві технології", — додав П. Фрагман.

В свою чергу, керівник "Енергоатома" Петро Котін нагадав, що компанія підписала з Westinghouse меморандум про будівництво 5 енергоблоків, спорудження яких передбачається на майданчиках діючих АЕС. Також компанія розглядає перспективні майданчики. За словами керівника "Енергоатома", технологія Westinghouse була обрана з-поміж інших завдяки кільком важливим конкурентним перевагам:

  • потужність енергоблока буде складати 1100 МВт;
  • тривалість паливного циклу становить 18 міс.;
  • вартість будівництва одного енергоблока складає близько $5 млрд;
  • термін будівництва — близько 5 років.

П. Котін також прокоментував національну складову, яку передбачають проекти з американським партнером. За його словами, після спорудження першого пілотного енергоблока на ХАЕС, значну частину обладнання для наступних будівельних проектів зможуть забезпечити українські підприємства.

"І навіть для першого нового енергоблока на Хмельницький АЕС, ми плануємо будувати турбінний острів з українськими підрядниками, а Westinghouse буде відповідати за реакторний острів", — прокоментував керівник "Енергоатома".

Міжнародна підтримка

Реалізація настільки складних і високовартісних спільних міжнародних проектів була б неможлива без потужної підтримки дипломатичного корпусу, який представляє країни-партнери України.

Зокрема, стратегічного партнера України — Сполучені Штати Америки під час конференції представляла тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, яка привітала компанії та зазначила наступне: "Підписання цієї угоди дозволить розпочати будівництво двох реакторів на території України. Це будуть найновіші і найдосконаліші ядерні технології, які існують у США. Вони дозволять забезпечити безпеку роботи атомних станцій та досягти більшої частки безвуглецевої енергетики".

Надзвичайний і повноважний посол Франції в Україні Етьєн де Понсен нагадав, що наша країна і Франція мають спільну рису — левову частку атомної енергетики в балансі. Також він підкреслив роль атомної енергетики, яка зростає у світлі процесу декарбонізації.

"Під час конференції СОР 26, яка нещодавно пройшла в Глазго, країни показали, як відроджується інтерес до атомної енергетики, і це є компонентом нашої спільної боротьби проти глобального потепління", — сказав Е. де Понсен.

Від Великої Британії слово взяв заступник посла Сполученого Королівства в Україні Ніколас Гаррокс.

"Атомна енергетика у наш час — це найпотужніше джерело виробництва електроенергії, що не має викидів вуглекислого газу і мінімально впливає на навколишнє середовище… Ядерні програми Великобританії та України схожі за своїми розмірами, маючи по 15 діючих реакторів в кожній країні, а також багатою історією розвитку ядерних технологій… Ми впевнені, що спільне співробітництво між "Енергоатомом" та британськими компаніями дозволить знизити витрати та збільшити генеруючі потужності українських АЕС", — сказав Н. Гаррокс, додавши, що Велика Британія має гарний досвід продовження строку експлуатації енергоблоків, при цьому цей строк у 2 рази перевищує проектний термін експлуатації.

Директор МАГАТЕ Рафаель Маріано підтримав виступаючих у питанні зростаючої ролі атомної енергетики та підкреслив важливість співпраці у питаннях безпеки.

"За ці роки ми багато чого дізналися, ми знаємо як створювати таку культуру атомної енергетики по всьому світу. Ми дивимося в майбутнє, де атомна енергетика буде відігравати важливу роль для задоволення потреб економіки України і всього світу. Довгострокова експлуатація цих станцій буде і безпечною, і стабільною. Ми будемо продовжувати допомагати Україні і будемо розвивати інформаційну систему по управлінню ядерними відходами. Також ми вдячні за участь ваших експертів у такому питанні, як технологія малих модульних реакторів", — підкреслив Р. Маріано.

Український блок

Важливою тезою під час конференції стало повідомлення головного керівника НАЕК "Енергоатом" Петра Котіна про плани компанії щодо будівництва нових енергоблоків і поступовий вихід на будівництво українського енергоблока.

"Наша мета — 24 ГВт атомних потужностей в енергосистемі до 2040 р.", — сказав він. За інформацією компанії, "Енергоатом" планує збудувати один енергоблок до 2025 р., два — до 2029 р., три блоки — до 2035 р. і ще 8 блоків — до 2040 р.

"Будівництво одного енергоблока дає потужний мультиплікативний ефект. На час будівництва — це $12 млрд, також це дає збільшення ВВП України на період експлуатації енергоблока на $25 млрд, чистого доходу на час експлуатації — на $8 млрд, податків — на $2.5 млрд. Крім того, на час будівництва створюється 8 тис робочих місць і 50 тис робочих місць на етапі життєвого циклу", — описав керівник "Енергоатома" важливість проекту для економіки України в цілому.

Дуже важливе стало повідомлення П. Котіна про плани компанії: у співпраці з американським партнером, поетапно реалізуючи технологію АР1000, вийти на будівництво українського енергоблока.

"Ми плануємо з часом, в горизонті 10 років, вийти на будівництво повністю українського енергоблока за допомогою американських партнерів. Це проект з максимальним рівнем локалізації та оптимальною вартістю, що передбачає високий рівень безпеки, розвиток української науки і техніки", — зазначив керівник національної атомної енергогенеруючої компанії. Це справжній ренесанс української атомної енергетики.

Резюмуючи конференцію, варто зазначити, що вона стала вагомою подією з точки зору підписання важливого контракту для двох компаній і для розвитку партнерських відносин між Україною та США. Більше того, захід і нові угоди заклали потужний фундамент для великого енергетичного будівництва в Україні для розвитку вітчизняної атомної енергетики.