Л.Уніговський, В.Носко
В ситуації, яка на сьогодні склалася, споживання населенням 1 кВт*год (за усередненим тарифом 2,2 грн за кВт*год) призводить до потенційного збільшення боргу в ланцюгу енергетичних компаній на 4,92 грн за 1 спожиту кВт*год (різниця між тарифом на ринку на добу наперед та діючим тарифом для населення), який має заплатити ДП НАЕК «Енергоатом» та/або ПрАТ «Укргідроенерго».
І. Аналіз потенціалу зниження затрат держави на покриття різниці в тарифах за рахунок встановлення СЕС в приватних домогосподарствах
Розрахунки
Для проведення відповідних розрахунків необхідно оцінити споживання електроенергії населенням за 2021 рік (таблиця 1).
Можна констатувати, що такі невеликі громади, як Долинська територіальна громада з населенням 21 100 осіб (дані на початок 2022 року), займають відносно невелику частку у загальному споживанні по Україні. Вважаємо, що дані є релевантними для інших громад зі схожою кількістю населення. Однак варто враховувати, що таких громад досить багато по Україні, тому, загалом, частка таких громад є доволі суттєвою.
Поточний стан тарифів для населення в порівнянні з вартістю електроенергії на ринку та оцінка недоотриманих держкомпаніями коштів
Статистичні дані по Україні свідчать, що тариф на електроенергію для населення буде становити 2,2 грн/кВт*год, якщо враховувати, що одна третина населення споживає її вночі, а дві третини в день і використовуються двозонні лічильники.
Вартість електроенергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в січні 2024 року – приблизно 7,12 грн за 1 кВт*год з ПДВ, в тому числі з врахуванням середньої вартості доставки кВт*год електроенергії від електростанції до помешкання.
Також для порівняння взято вартість електроенергії для побутових та малих непобутових споживачів (так звана універсальна послуга), яка коливається залежно від регіону (що пов’язано з різною вартістю розподілу електроенергії) у межах 5-6 грн/кВт*год (в середньому приймемо 5,5 грн/кВт*год). Ця ціна є роздрібною та включає послуги з доставки та розподілу – тобто також є найбільш релевантною для категорії «населення» за ринкових умов.
Розрахунки показників розміру плати населення за електроенергію надано в таблиці 2 та рисунках 1 та 2.
Різниця між оплатою за тарифом для населення та тарифом на РДН наразі покривається державними компаніями ДП НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго». Крім того, ДП «Гарантований покупець» також залучений до процесу перерозподілу коштів.
Оцінка можливого зменшення дефіциту коштів у енергетичних компаній за рахунок встановлення СЕС в домогосподарствах для різних варіантів покриття власного споживання.
Розрахунки здійснено для 3-х можливих варіантів покриття власного споживання електроенергії домогосподарствами 10%, 30%, 50% (таблиця 3). З огляду на той факт, що населення має можливість самостійно встановлювати СЕС , а з підвищенням тарифів їх частка значно зросте, можна констатувати, що найбільш вірогідними варіантами є 10% та 30%. В той же час, припускаємо, що частка покриття власного споживання може бути більшою в деяких громадах.
Варто відзначити, що максимальний ефект генерації електроенергії СЕС досягається в основному влітку.
Таким чином можна констатувати наступне (рис. 3):
- За умови встановлення СЕС, які будуть покривати 10% власного споживання побутових споживачів Долинської громади, загальний дефіцит зменшиться на 24,108 млн грн;
- За умови встановлення СЕС, які будуть покривати 30% власного споживання побутових споживачів Долинської громади, загальний дефіцит зменшиться на 72,325 млн грн;
- За умови встановлення СЕС, які будуть покривати 50% власного споживання побутових споживачів Долинської громади, загальний дефіцит зменшиться на 120,541 млн грн.
Варто враховувати той факт, що наразі в Україні було виділено всього 1469 територіальних громад. Для приблизних розрахунків приймемо, що 10% (1469*10%=146) територіальних громад мають однакову кількість населення з Долинською громадою. Таким чином, масштабовані цифри будуть наступними (рис. 4):
- При покритті СЕС 10% споживання, економія становитиме 146*24,108 = 3 519,77 млн грн;
- При покритті СЕС 30% споживання, економія становитиме 146*72,325 = 10 559,45 млн грн;
- При покритті СЕС 50% споживання, економія становитиме 146*120,541 = 17 598,99 млн грн.
Можна зробити висновок про доцільність встановлення СЕС для покриття власного споживання навіть у невеликих громадах України, оскільки відбувається значна економія коштів та зменшення дефіциту системи.
В літні місяці відбудеться максимізація ефекту від встановлення СЕС, де генерація та накопичена енергія в акумуляторних батареях повністю покриватимуть власне споживання. Навіть при 10% покритті власного споживання СЕС, одна громада зменшує дефіцит на приблизно 24,1 млн грн, а 146 громад – на 3,5 млрд грн. Варто враховувати, що зі збільшенням кількості громад та частки покриття власного споживання, цифри будуть значно більшими.
ІІ. Оцінка можливості використання коштів, які йдуть з державного бюджету на виплату житлових субсидій та пільг, на встановлення СЕС.
В бюджеті України на 2024 рік передбачено наступне: "Виплати житлових субсидій та пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу – 49,9 млрд грн".
Для розрахунків прийнято, що 10% від зазначеної суми виплат буде становити компенсація за споживання електроенергії в літній період для приватних домогосподарств, тобто приблизно 4,99 млрд грн.
На 4,99 млрд грн можна встановити СЕС потужністю 94 МВт чи 94 СЕС по 1 МВт. СЕС потужністю 94 МВт може згенерувати 103 400 000 (або 103 400 МВт*год/рік), а СЕС потужністю 1 МВт – 1 100 000 кВт*год/рік (або 1100 МВт*год/рік).
Потенційний прибуток від продажу згенерованої енергії СЕС потужністю 94 МВт та 1 МВт становитиме 736 208 000 грн та 7 832 000 грн відповідно. Детальні розрахунки надано у Додатку 1.
На наш погляд, для полегшення адміністрування організації використання СЕС в приватних домогосподарствах потрібно залучати центри енергоменеджменту чи створювати енергетичні кооперативи.
ІІІ. Розрахунок терміну окупності СЕС для 1 домогосподарства
Для прикладу також було розглянуто доцільність встановлення СЕС для 1 домогосподарства (детальні розрахунки наведено у Додатку 2). Висновок наступний: якщо різницю в тарифах, яка покривається державними компаніями, використати на встановлення СЕС, то окупність такої СЕС становитиме 2,6 років. Із залученням коштів інвесторів, в залежності від суми, термін окупності буде зменшуватись. Розрахунки демонструють, що 1 домогосподарство в разі використання СЕС буде зменшувати борг в системі на 13 530 грн щорічно.
IV. Загальний висновок
Проведені розрахунки показують, що підхід використання коштів, які йдуть на покриття споживання за рахунок компенсації різниці в пільгових тарифах на е/е та тарифах, які склалися на ринку, на встановлення потужностей генерації СЕС є перспективним та вимагає детального розгляду. Такий підхід в короткостроковій перспективі може мати позитивний вплив для бюджету, оскільки частина споживання е/е покриватиметься потужностями генерації і таким чином зменшиться навантаження на бюджет. Крім того, створення нових децентралізованих потужностей СЕС в умовах постійних обстрілів електроенергетичних об’єктів призведе до зменшення необхідних відключень через зменшення централізованої генерації та дефіциту е/е в системі.
Застереження.
Зрозуміло, що запропонований інструментарій не може бути універсальним засобом ліквідації негативного впливу підвищення цін на електроенергію до ринкового рівня для населення. «Використання» базової генерації для населення здебільшого на зимовий період може призвести до суттєвого підвищення її вартості, небезпеці створення касових розривів і погіршення економічних показників її роботи. Але з іншого боку треба розуміти, що прогнозоване збільшення цін на електроенергію для населення само по собі спонукає людей шукати можливості стати енергонезалежними. І цей процес неможливо зупинити. Його потрібно «очолити».
Додаток 1
Для розрахунків приймемо наступне: нехай компенсація за споживання електроенергії в літній період для приватних домогосподарств становить 10% від зазначеної суми в бюджеті 49,9*10% = 4,99 млрд грн.
За даними постачальника сонячних панелей для сонячних електростанцій, вартість СЕС, акумуляторної батареї та всіх супутніх витрат становить $1340 за 1 кВт.
Таким чином, можна зробити наступні розрахунки:
Розрахуємо потужність СЕС, яку можна встановити на суму 4,99 млрд грн.
Переведемо гривні в долари: 4,99 млрд грн / 39,4716 (курс НБУ) = $ 126 420 008.
Таким чином, $ 126 420 008 (сума в доларах) / $1340 (вартість встановлення 1 кВт СЕС) = 94 343. Тобто, можна встановити СЕС на 94 МВт чи 94 СЕС по 1 МВт.
Згідно з отриманими даними (на прикладі Долинської громади) середня кількість згенерованої енергії СЕС потужністю 1 кВт на рік становить 1100 кВт*год/рік.
Загалом, СЕС потужністю 1 МВт за рік згенерує 1000*1100 = 1 100 000 кВт*год/рік (або 1100 МВт*год/рік), а СЕС потужністю 94 МВт – 94000*1100 = 103 400 000 (або 103 400 МВт*год/рік).
Середнє значення вартості електроенергії на ринку на добу наперед (РДН) – 7,12 грн за 1 кВт*год.
Таким чином, оціночні доходи від вказаних СЕС будуть становити:
СЕС 1 МВт – 1 100 000 * 7,12 = 7 832 000 грн.
СЕС 94 МВт – 103 400 000 * 7,12 = 736 208 000 грн.
Додаток 2
Споживання середньостатистичного приватного будинку становить 2750 кВт*год на рік. Для прикладу взято приватний будинок, оскільки будинок має достатні площі для встановлення СЕС, яка покриватиме власне споживання.
Розмір дотацій на рік для такого будинку становитиме 2750*4,92 = 13 530 грн.
Вартість СЕС потужністю 1 кВт = $1340*39,4716 = 52891,94 грн.
Таким чином, окупність СЕС потужністю 1 кВт становитиме: 52891,94 / 13 530 = 3,9 років.
Генерація становитиме 1100 кВт*год/рік, яку потенційно можна продати на ринку за зеленим тарифом (приблизно 6 грн за 1 кВт*год) та отримати дохід у розмірі 1100*6 = 6600 грн.
Термін окупності, враховуючи різницю в тарифах та отриманий дохід, становитиме: 52891,94 / (13 530+6600) = 2,6 років.





